Zgorzel zęba – przyczyny, objawy, leczenie

Bez kategorii

Zgorzel zęba to potoczna nazwa dolegliwości znanej w medycynie jako zgorzel miazgi. Jest bolesną przypadłością, z którą należy pilnie zgłosić się do lekarza dentysty, by zapobiec uciążliwym konsekwencjom postępującej choroby.

Jak wygląda zgorzel zęba? Jak ją rozpoznać?

Podstawowym objawem zgorzeli zęba, tak jak w przypadku innych dolegliwości związanych z uzębieniem, jest ból zęba zajętego procesem chorobowym. Może być to silny, pulsujący ból, często obejmujący również dziąsła i objawiający się ich opuchlizną. Natężenie bólu objętego chorobą zęba zwiększa się szczególnie podczas kontaktu z ciepłym lub zimnym pokarmem, a także podczas jego opukiwania. Ból często może mieć charakter promieniujący, co może skutkować dolegliwościami takimi jak ból oczu czy uszu. Dodatkowo, oprócz bólu, charakterystyczną cechą tej dolegliwości jest przykry zapach w jamie ustnej, będący skutkiem procesów gnilnych zachodzących w zębie przy udziale bakterii beztlenowych. Często zaobserwować można również objawy grypopodobne, zwłaszcza podwyższoną temperaturę ciała, bóle mięśni i stawów, czy dolegliwości gardła i węzłów chłonnych.

Co to jest zgorzel zęba?

Zgorzel jest chorobą miazgi zęba, w której zachodzi rozwijający się stan zapalny. Dolegliwość ta jest najczęściej konsekwencją długotrwałych zaniedbań. Odkładająca się płytka nazębna w wyniku braku lub niedostatecznej higieny jamy ustnej powoduje próchnicę, która nieleczona doprowadza do miejscowego zapalenia. W miazdze poddanego chorobie zęba zachodzą procesy gnilne. Bakterie beztlenowe doprowadzają do rozkładu tkanek, co objawia się dotkliwym bólem i charakterystycznym nieprzyjemnym zapachem. Zgorzel może zająć wszystkie obecne w zębie kanały i całą jego komorę – mówimy wtedy o zgorzeli całkowitej. Występuje również zgorzel częściowa i ma miejsce wtedy, gdy stan chorobowy zajmuje na przykład tylko jeden z kanałów zębowych.
Zgorzel zęba jest poważną dolegliwością, z którą bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza dentysty. Nieleczona może doprowadzić do groźnych chorób, Największym zagrożeniem jest ryzyko przedostania się bakterii do układu krążenia, a w konsekwencji ryzyko poważnego zakażenia poszczególnych organów, czy też zakażenia ogólnoustrojowego.

Jak leczyć zgorzel zęba?

Leczenie zgorzeli zęba wiąże się z koniecznością podjęcia interwencji dentystycznej, dlatego nie warto odwlekać leczenia i podejmować prób wyciszenia objawów, na przykład poprzez zażywanie leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. W przypadku tej choroby, konieczne jest przede wszystkim właściwe zdiagnozowanie – jest to możliwe przy użyciu zdjęcia rentgenowskiego. Proces leczenia polega natomiast na potocznie zwanym „zatruciu zęba”. Dentysta usuwa z zęba zakażoną miazgę, a następnie oczyszcza zajęte chorobą kanały oraz dezynfekuje je, aby uniknąć ponownego rozwinięcia się choroby. Na koniec oczyszczone kanały wypełniane są specjalnym materiałem, który zabezpiecza ząb od wewnątrz. Konieczne bywa też odbudowanie zewnętrznych części – korony zęba – i zlikwidowanie skutków zajęcia ich próchnicą.