implanty

Implanty tytanowe czy cyrkonowe?

Implantologia

Pacjenci od lat cenią ich skuteczność, a stomatolodzy specjalizują się w ich wszczepianiu. Mowa oczywiście o implantach stomatologicznych. Ciężko jednak wybrać jeden z nich, zwłaszcza gdy nie rozumiemy czym się one odróżniają. Czym więc wyróżniają się implanty cyrkonowe? Czym są tradycyjne implanty tytanowe? Na jaki implant warto się zdecydować podczas leczenia implantologicznego? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule!

Implanty zębów cyrkonowe

Implanty cyrkowe to stosunkowo nowa i ciekawa alternatywa dla implantologów. Implanty cyrkonowe — wykonane z tlenku cyrkonu, który ma bardzo zbliżone właściwości do naturalnego szkliwa. Jest on odporny na ścieranie i zużycie, a co do estetyki — wszczepy cyrkonowe mają kolor zbliżony do kości słoniowej, co nawet przy odsłonięciu — nie psuje estetyki uzębienia. Implanty cyrkonowe nie powodują też alergii po ich wprowadzeniu, co zdecydowanie sprawia, że są one bardzo ciekawym i co najważniejsze — skutecznym sposobem na uzupełnianie braków zębowych! Należy jednak pamiętać o tym, że implanty cyrkonowe są stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem, przez co znacznie mniejsza liczba gabinetów stomatologicznych oferuje tę możliwość.

Implanty zębów tytanowe

Implanty tytanowe to najbardziej popularne wszczepy, stanowiące większość obecnie wszczepianych implantów. Kluczowe w tym wszystkim są właściwości tego metalu. Jest on biokompatybilny, czyli nie powoduje uczuleń, ale też w szybki sposób zrasta się z kością w procesie osteointegracji. Tytan, a właściwie implanty z niego wykonane są też stabilne wytrzymałe i trwałe. To właśnie te kwestie sprawiają, że implant wykonany z tego metalu jest wręcz inwestycją na długie lata! Nie zapomnijmy jednak o tym, że każde rozwiązanie ma swoje wady. W przypadku implantów tytanowych mowa tutaj o srebrno-szarym kolorze implantu, co przy jego potencjalnym odsłonięciu może zepsuć estetykę uzębienia.

Na jaki implant się zdecydować?

Na jaki implant warto więc się zdecydować przy wizycie u stomatologa? Otóż przede wszystkim, decyzję dotyczącą tej kwestii powinien podejmować zawsze stomatolog specjalizujący się w implantologii. To na bazie jego wiedzy i badań radiologicznych takich jak zdjęcie pantomograficzne, dzięki czemu możliwe jest wzięcie pod uwagę strukturę kości, w której umieszczony ma być implant. Co więcej, należy wziąć pod uwagę wielkości luki między zębami czy też kosztów, jakie może ponieść pacjent. Dopiero wtedy można wziąć pod uwagę materiał, jaki wykorzystany będzie w implancie!