Osteointegracja implanty

Osteointegracja implanty

Implantologia

Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych zmaga się z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się nawet mimo prawidłowej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Na taki stan rzeczy wpływają czynniki środowiskowe, a także uwarunkowania genetyczne. Nawet młode osoby mogą nie mieć pełnego uzębienia, co oczywiście nie wygląda dobrze i powoduje dyskomfort w codziennym życiu. Medycyna na szczęście w ostatnich latach bardzo się rozwinęła, dzięki czemu możliwe jest wszczepienie implantów osobom, którym zanikły nawet kości. Proces leczenia nie jest może krótki, jednak efekty są doskonałe. Istotną rolę odgrywa osteointegracja. Co to takiego jest i na czym polega?

Jak przebiega osteointegracja implantu?

Osteointegracja implanty jest wieloetapowym procesem, którego zadaniem jest połączenie kości pacjenta ze wszczepionym implantem. Jakość i szybkość całego procesu zależna jest od paru czynników, które mają podłoże biologiczne, fizyczne i chemiczne. Jakie to czynniki? Przede wszystkim chodzi o jakość kości, jej gęstość i ilość. Również nie bez znaczenia jest technika wprowadzenia implantu oraz użyte materiały. Jedynie implanty tytanowe nadają się do tego typu zabiegu. Przy okazji musi mieć on odpowiednie parametry i zostać odpowiednio obciążony koroną protetyczną. Osteointegracja implanty to proces złożony, który rozpoczyna się od wszczepienia implantu w kość pacjenta. W tym miejscu pojawia się uraz, który powoduje powstanie reakcji zapalnej. Uszkodzone zostają mikronaczynia i po pewnym czasie pojawia się skrzep. To wszystko jest reakcją, która wpływa na proces gojenia i jego powodzenie. Komórki są stymulowane i przekształcają się z komórek niezróżnicowanych w komórki kościotwórcze. Następnie te komórki mają za zadanie stworzenie osteoid, czyli macierzy kostnej. Kościec się przebudowuje, a to powoduje integrację z wprowadzonym implantem. Osteointegracja prowadzi do stabilizacji implantu, a cały proces zajmuje od około 3 do 6 miesięcy. Trzy czwarte siły zakotwiczenia implantu w kości osiąga się najczęściej po 2 miesiącach.

Osteointegracja – co dalej?

Osteointegracja implanty jest długim procesem, który wymaga od pacjenta cierpliwości. Na szczęście nie jest to bolesny okres, a przed większość czasu można normalnie funkcjonować. Po niewielkich zabiegach na drugi dzień można już zacząć pracować. Dostępne są bardzo dobre środki znieczulające i przeciwbólowe, które poprawiają komfort pacjenta i pomagają mu uporać się z bólem czy dyskomfortem, który może pojawić się podczas całego leczenia. Bardzo ważne jest także stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie wszystkich zasad. Dzięki temu będzie można w znacznie krótszym czasie cieszyć się pięknym uśmiechem. Jeśli proces gojenia i integracji implantu z kością zostanie zakończony, to można przystąpić do dalszego działania. Kolejnym etapem jest odsłonięcie wszczepionego implantu i założenie śruby gojącej. Dzięki niej dziąsło może się dobrze ukształtować, tak aby wyglądało naturalnie na stałej koronie. Ostatnim etapem jest część protetyczna, czyli na początku lekarz pobiera wyciski, aby dopasować dokładnie koronę protetyczną. Korona może zostać wykonana z różnych materiałów. Na pewno nie warto oszczędzać i wybrać takie uzupełnienie, które będzie wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym będzie wyglądać jak naturalne. Osteointegracja implanty to proces, który pozwala w pełni odzyskać piękny uśmiech i normalnie funkcjonować. Implanty są doskonale zespojone z kością pacjenta. Oczywiście po zakończeniu leczenia należy regularnie umawiać się na wizyty do gabinetu stomatologicznego i prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Powodzenie osteointegracji

Osteointegracja implanty zależy od wielu czynników i niektórzy pacjenci mogą zostać niedopuszczeni do leczenia. Wykluczającym czynnikiem jest spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Te używki powodują, że rana się nie goi, a więc nie jest możliwe wstawienie korony protetycznej. Również niektóre choroby, przyjmowanie sterydów czy radioterapia są przeciwwskazaniem. Cały proces leczenia mogą zaburzyć także różne czynniki. Przede wszystkim niska gęstość kości czy na przykład wszczepienie implantu złą techniką. Jeśli dojdzie do takich sytuacji, to nie jest to koniec świata. Na to też jest rozwiązanie. Osteointegrację można wspomóc materiałami kościotwórczymi lub zastępującymi kości. Na pewno korona protetyczna nie może zostać założona, jeśli nie dojdzie do pełnego wygojenia, czyli zespolenia kości z implantem. Osteointegracja musi przebiec w pełni, a przedwczesne obciążenie implantu może go w krótkim czasie rozchwiać lub doprowadzić do dezintegracji. Na pewno lekarz i pacjent muszą ze sobą współpracować od samego początku do końca. Pacjent musi dokładnie stosować się do zaleceń i nie lekceważyć nawet drobnych i mało ważnych w jego odczuciu wskazań. Drobna dolegliwość może doprowadzić do gorszego gojenia się i niepowodzenia, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej kliniki, w której pracują doświadczeni lekarze umiejący radzić sobie nawet z bardzo trudnymi przypadkami.