Wypełnienia Inlay – co to?

Implantologia

Wypełnienia Inlay stosuje się w ramach leczenia protetycznego, celem zrekonstruowania braków w zębie. Wypełnianie braków jest niezwykle istotne i można to zrobić na wiele innych sposobów, jednak wypełnienia Inlay są jednymi z najlepszych dostępnych rozwiązań protetycznych z zakresu stomatologii protetycznej. Inną nazwą dla rozwiązania protetycznego, jakim są wypełnienia Inlay, są wypełnienia koronowe.

 

Wypełnienia Inlay gwarantują zadowalający efekt, dlatego wielu pacjentów decyduje się właśnie na ten rodzaj wypełnień. Cena tego wypełnienia stanowi problem dla części pacjentów, gdyż jest ona dużo wyższa, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wypełnień kompozytowych. Niemniej jednak, w poniższym artykule postaramy się udowodnić, że wypełnienia Inlay są czymś, co warto jest rozważyć w swoim planie leczenia protetycznego. 

 

Czym są wypełnienia Inlay?

 

Wypełnienia Inlay stanowią sposób na wypełnienie ubytków znajdujących się bezpośrednio w zębie. Ubytki koronowe są stosunkowo groźne dla kondycji jamy ustnej, co uzasadnia fakt wykorzystania wypełnienia – do tego grona jak najbardziej zaliczają się wypełnienia Inlay.

 

Wypełnienia Inlay są wykonywane głównie z porcelany stomatologicznej, gdyż jest to materiał, który oferuje bardzo wysoki poziom estetyki, a dodatkowo jest on wytrzymały i bardzo komfortowy na co dzień. Zastosowanie takiego rodzaju wypełnień wykonanego z porcelany gwarantuje pełną satysfakcję. Istnieją również warianty wykonane ze złota czy kompozytu, jednak posiadają one pewne wady i zalety, które warto jest skonsultować z lekarzem protetykiem.

 

Wypełnienia inlay – plusy

 

Wypełnienia Inlay posiadają wiele plusów, przez które zyskują coraz większą rzeszę zainteresowanych pacjentów. Do tych plusów zalicza się między innymi odporność na wszelkie przebarwienia, co sprawia, że spożywanie ulubionych napojów, posiłków nie będzie stanowić problemu. Do zalet wypełnień Inlay zalicza się również uniwersalność – wypełnienie typu Inlay stosuje się praktyczne w przypadku każdego zęba.

 

Przeciwwskazania do wypełnień inlay

 

Inlay to uniwersalny rodzaj wypełnienia, jednak nie stosuje się go w przypadku każdego zęba. Ten rodzaj wypełnień koronowych nie sprawdzi się w przypadku zębów – kłów i siekaczy. W ich przypadku rozsądnie jest rozważyć inne rozwiązanie protetyczne, które najprawdopodobniej lepiej wpisze się w potrzeby pacjenta. Dodatkowo, tego rodzaju wypełnień nie stosuje się u pacjentów, którzy posiadają spore ubytki w zębach. Tutaj powinno zastosować się nawet korony protetyczne.