Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne to rodzaj badania, które może potrwać nawet przez około dwa-trzy lata. To spory czas, który będzie czasem dla pacjenta bogatym w różne wyrzeczenia, ograniczenia i nie tylko. Lekarze starają się, by aparaty ortodontyczne ograniczały pacjenta w minimalnym stopniu, jednak pewnych czynników nie jest się w stanie wyeliminować.

 

Zważając na to, że aparat ortodontyczny znajduje się na zębach przez cały dzień i noc, 24 godziny na dobę, to czyszczenie zębów w takiej sytuacji może być nieco utrudnione. Przecież na powierzchni zębów znajduje się kawałek drutu i klamerki, które skutecznie utrudniają dostęp do niektórych szczelin i nie tylko. Jest to prawdą, dlatego w takim przypadku należy przedsięwziąć pewne kroki, które zapewnią dokładną higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego.

 

Noszenie aparatu ortodontycznego nie powinno stanowić problemu przy czyszczeniu zębów. Aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym, wskazane jest zapoznanie się z odpowiednią lekturą, klarownie wyjaśniającą, jak postępować w kwestii higieny jamy ustnej przy leczeniu ortodontycznym. Dowiedz się, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.

 

Jaką szczoteczkę wybrać?

 

Wybór szczoteczki przy leczeniu ortodontycznym jest niezwykle ważny. Używanie tradycyjnej szczoteczki może doprowadzić do szybkiego zniszczenia jej. Wynika to z faktu, że tradycyjne szczoteczki nie są dostosowane do warunków panujących w jamie ustnej osoby, która nosi aparat ortodontyczny. Dodatkowo, tradycyjna, zbyt twarda szczoteczka może spowodować odklejanie aparatu, uszkodzenie klamer i nie tylko, dlatego warto jest wyposażyć się w dedykowaną szczoteczkę.

 

Szczoteczki dedykowane osobom noszące aparaty ortodontyczne są stosunkowo tanie, a przynajmniej zapewniają dokładną higienę jamy ustnej i przy okazji nie zużywają się tak szybko. Warto jest rozważyć zakup takiej szczoteczki, gdyż zapewni ona dużo lepszą jakość higieny.

 

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

 

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym jest nieco utrudnione. W przypadku, gdy pacjent posiada aparat ortodontyczny, szczególnie istotne jest uważanie, by nie dopuścić do jego uszkodzenia. Tak może skończyć się zbyt intensywne szczotkowanie, dlatego zalecamy szczególną rozwagę.

 

W celu mycia zębów z aparatem ortodontycznym rekomendujemy zastosowanie szczoteczki dedykowanej osobom noszącym aparat, a także irygatora, który pozwoli dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, a także miejsca styku aparatu z zębami.