Ile się czeka na aparat ortodontyczny z NFZ?

Ortodoncja

Od wielu lat istnieje możliwość refundacji aparatu ortodontycznego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenie ortodontyczne to jedna z najważniejszych terapii przeprowadzanych w związku z leczeniem wad uzębienia — w tym przypadku wad zgryzu. W zależności od tego, ile się czeka na aparat ortodontyczny z nfz, czasem warto jest na niego poczekać, a czasem lepiej jest podjąć leczenie prywatne — zwłaszcza wtedy, gdy sprawa jest pilna, a oczekiwanie mogłoby potrwać nawet rok. 

 

Ortodonta cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem, dlatego kolejki do niego na nfz są dość duże. Dobrze jest wiedzieć, ile się czeka na aparat ortodontyczny z nfz. Warto zaznaczyć, że leczenie ortodontyczne w oparciu o kontrakt NFZ dotyczy tylko dzieci do 12 roku życia. Najrozsądniej jest skontaktować się z danym gabinetem ortodontycznym, który współpracuje z NFZ i dowiedzieć się ile będziemy musieli czekać na wizytę. Jeśli termin jest odległy, a sprawa nie jest pilna — można z niego skorzystać i zapisać się, a jeśli widzimy, że wada zgryzu występuje i trzeba ją leczyć, lepiej jest podjąć leczenie prywatne. 

 

Jak zakłada się aparat ortodontyczny?

 

Wiesz już, ile się czeka na aparat ortodontyczny z nfz. Teraz zastanówmy się, jak długo nosi się aparat ortodontyczny i jak zakłada się aparat ortodontyczny. Zakładanie aparatu ortodontycznego stałego rozpoczyna się od odsłonięcia uzębienia z pomocą specjalnego akcesorium. Przed zamocowaniem aparatu zęby muszą być dobrze osuszone, aby zamki aparatu prawidłowo się przykleiły. 

 

Zęby są pokrywane klejem, a następnie z pomocą specjalistycznych narzędzi przykleja się zamki. Ważne jest, aby prawidłowo je umieścić, aby były one dobrze umieszczone, gdyż w przeciwnym razie leczenie może okazać się nie tak efektywny, jak początkowo zakładano. Następnie konieczne jest „zadrutowanie” czyli założenie drutów, dzięki którym aparat może działać. Samo zakładanie aparatu nie boli, natomiast bardzo prawdopodobne, że ból pojawi się w trakcie leczenia — co wynika z działania aparatu na układ zębów.

 

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?

 

Noszenie aparatu ortodontycznego wydaje się uciążliwe, jednak wbrew pozorom tak nie jest. Aparat jest ustawiany w taki sposób, by nie stanowił utrudnienia w życiu codziennym — istnieje ryzyko powstania różnych otarć wewnątrz jamy ustnej, a dodatkowo konieczna jest rezygnacja z niektórych posiłków na czas leczenia, niemniej jednak nie jest to mocno kłopotliwe. 

 

Aparat stały nosi się bez przerwy przez 2 i więcej lat — w zależności od skomplikowania wady, kości (u młodzieży leczenie jest bardziej efektywne, niż u dorosłych — kość nie jest tak stwardniała), a także od tego, jak pacjent przestrzega zasad dotyczących leczenia ortodontycznego.

 

Aparat ruchomy nosi się przez podobną ilość czasu, jednak nie ma konieczności noszenia go ciągle. W zależności od zaleceń ortodonty, najczęściej zakłada się go na czas snu, przez co przez cały dzień możemy swobodnie jeść i czyścić zęby. Cieszymy się, że wiesz już, ile się czeka na aparat ortodontyczny z nfz.