Jak wyprostować zęby?

Ortodoncja

Wady zgryzu to uciążliwy problem, z którym może przyjść nam się zmagać na każdym etapie naszego życia. Na szczęście, na każdym etapie życia możemy podjąć jego leczenie — co stawia nas, pacjentów, w bardzo komfortowej sytuacji. Niemniej jednak niektórzy pacjenci zastanawiają się, jak wyprostować zęby domowym sposobem, gdyż uważają, że posiadanie tradycyjnego aparatu stałego mogłoby niekorzystnie wpłynąć na komfort ich funkcjonowania, a także na jakość ich relacji międzyludzkich. Dowiedz się, jak wyprostować zęby i uzyskać proste zęby bez aparatu.

 

Proste zęby bez aparatu

 

Popularność leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatu jest uzasadniona, gdyż tak naprawdę w obecnych czasach jest to najskuteczniejsza metoda leczenia wad zgryzu. Nie bez powodu tysiące pacjentów decydują się założyć aparat i nosić go przez minimum 2 lata — po prostu życie z aparatem przez 2 lata jest dużo łatwiejsze, niż życie z wadą zgryzu do końca naszych dni. Niemniej jednak, z wielu powodów część pacjentów wstrzymuje się z leczeniem z wykorzystaniem takiego aparatu, a do najczęstszych powodów należy zaliczyć:

  • Uzyskany efekt estetyczny po założeniu — który wielu pacjentom po prostu się nie podoba, „metalowy uśmiech” jest przez nich niepożądany,
  • Strach przed bólem — podczas zakładania aparatu i w trakcie noszenia go,
  • Względy finansowe — leczenia ortodontyczne jest stosunkowo drogie.

 

Osoby, które noszą aparat ortodontyczny, są obecnie pozytywnie postrzegane — jako takie, które dbają o siebie i chcą wyglądać lepiej. Mimo wszystko warto poznać alternatywy dla aparatu, które pokażą, jak wyprostować zęby bez aparatu. Popularną alternatywą są „niewidzialne” nakładki na zęby — na przykład nakładki Clear Aligner czy Invisalign. 

 

Nakładki tego rodzaju nazywa się niewidzialnymi, gdyż tak naprawdę ich widoczność jest bardzo ograniczona. Jednocześnie są one bardzo skuteczne. Ich wykonanie wymaga wykonania wycisków z jamy ustnej, gdyż wykonuje się je na indywidualne zamówienie — nie można kupić gotowych nakładek, które leczą wady zgryzu.

 

Jak wyprostować zęby domowym sposobem

 

Wiesz już, jak wyprostować zęby z pomocą ortodonty, jednak bez konieczności zakładania aparatu. W tej części artykułu wyjaśnimy, czy istnieje możliwość leczenia wad zgryzu i jeśli tak — to jak to zrobić? Przede wszystkim zacznijmy od tego, że nie ma możliwości stworzenia sposobu leczenia wad zgryzu w domu. Konieczne jest skorzystanie z rozwiązań wykonywanych przez ortodontę — następnie możemy nosić je w domu.

 

Do takich rozwiązań należą m.in. aparaty ruchome. Można je nosić tylko w domu — na przykład podczas snu. Ważną informacją jest, iż ich skuteczność jest największa tylko w przypadku dzieci — u dorosłych mogą okazać się one mało efektywne lub nawet w ogóle nieskuteczne.

 

Aby podjąć skuteczne leczenie ortodontyczne, należy skontaktować się z ortodontą, który na podstawie szczegółowych badań określi optymalną drogę leczenia ortodontycznego. W niektórych przypadkach nie obędzie się ze skorzystania z aparatu i pomocy chirurga stomatologa.