Kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe?

Protetyka

Choroby zębów powodują ryzyko utraty zęba — jednak nie w każdym przypadku. Jedną z chorób, na którą musimy szczególnie uważać, jest próchnica. Próchnica atakuje zęby bardzo szybko — zaczyna się łagodnie, od demineralizacji szkliwa, które nie jest mocno widoczne, a może skończyć się nawet na zakażeniu miazgi i powodowaniu innych chorób ogólnoustrojowych. Istnieje kilka dróg leczenia zęba, gdy pacjent zmaga się z próchnicą. W takiej sytuacji dobrze jest wiedzieć, kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe. Istotną informacją jest także ile kosztuje plomba światłoutwardzalna, a ile kosztuje leczenie kanałowe — to również może dać pacjentowi obraz, do którego sposobu leczenia powinien się skłonić. W tym artykule dowiesz się, kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe.

 

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

 

Leczenie kanałowe to forma leczenia zębów, która pozwala utrzymać ząb w zębodole. Działania z zakresu endodoncji podejmuje się w momencie, gdy doszło do skażenia miazgi zęba, co doprowadziło do powstania stanu zapalnego. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie miazgi — w przeciwnym razie mogłoby dojść do dalszego pogarszania stanu zęba, tj. powstania zgorzeli, martwicy i innych groźnych powikłań.

 

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego, które dokładnie obrazuje, w których miejscach znajdują się kanały zęba i jaki jest ich rozmiar. Dokładniejszą analizę można przeprowadzić z wykorzystaniem mikroskopu, który jest coraz powszechniej używany w leczeniu kanałowym. Do przeprowadzenia leczenia kanałowego konieczne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego — miazga zęba jest bardzo delikatną tkanką, dlatego jej naruszenie mogłoby spowodować bardzo duży ból. 

 

Warto jest zweryfikować, ile kosztuje endodoncja i od czego zależy cena takiego zabiegu. Na cenę zabiegu, prócz renomy gabinetu stomatologicznego, ma także metoda wykonania i ilość kanałów w zębie. Z reguły im więcej kanałów ma dany ząb, tym jego leczenie jest droższe. W kwestii metody — leczenie kanałowe bez mikroskopu jest tańsze, niż leczenie z mikroskopem, niemniej jednak wykazuje ono niższą skuteczność, niż leczenie kanałowe z mikroskopem. Za leczenie kanałowe z reguły płaci się między 400 a 1000 złotych.

 

Ile kosztuje plomba światłoutwardzalna?

 

Plomba światłoutwardzalna to inaczej plomba kompozytowa, którą utwardza się z wykorzystaniem specjalnego światła. Tylko wtedy, gdy jest utwardzona, jest w stanie spełniać swoją funkcję. Wykorzystuje się ją w przypadkach, w których ubytek zęba nie obejmuje miazgi i nie jest na tyle duży, by wypełnienie tego rodzaju nie mogło uzyskać odpowiedniej stabilności. Dotyczy to na przykład sytuacji, w których ząb został nieznacznie ukruszony, bądź też został wyleczony z próchnicy, jednak ubytek nie był duży. Stąd wiesz już, kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe.

 

Na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje plomba światłoutwardzalna? Za plombę światłoutwardzalną przyjdzie nam zapłacić od 100 do nawet 300 złotych, w zależności od tego, ile materiału będzie trzeba zużyć. Przyjmuje się, że im większy ubytek do zabezpieczenia, tym wyższa cena za wypełnienie. Wiesz już, kiedy plomba a kiedy leczenie kanałowe — to pozwoli podjąć Ci odpowiednią decyzję w zakresie leczenia zębów.