proteza

Charakterystyka protez ruchomych

Protetyka

Proteza ruchoma to proteza, która jest wartym rozważenia rozwiązaniem protetycznym. Wykorzystanie protezy ruchomej jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, które daje pacjentowi możliwość łatwego utrzymania higieny. Niestety, proteza ruchoma ma też szereg wad, o których warto wiedzieć, by je uwzględnić przy ostatecznym wyborze rozwiązania protetycznego. Proteza ruchoma to przede wszystkim nieco mniejsza stabilność, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej protezy stałej. Dowiedz się, czym jest proteza ruchoma i w jakim celu warto jest rozważyć protezy ruchome. Czy proteza ruchoma sprawdzi się u ciebie?

Protezy ruchome częściowe

Protezy ruchome częściowe są protezami, które obejmują tylko częściowy ubytek w zębach. Ich wykorzystanie ma na celu zapobiec powstawaniu zmianom, które niestety wynikają w trakcie nieposiadania kompletu zębów. Protetyka pozwoliła osiągnąć całkiem atrakcyjne rozwiązanie, które jest dostępne dla każdego. Dopasowanie jej do ubytku pacjenta jest stosunkowo proste.
Protezy ruchome, zarówno całkowite jak i częściowe, nazywa się sztucznymi szczękami. Protezy ruchome częściowe mogą być wykorzystane w każdej linii zębów, zarówno górnej jak i dolnej. Istnieje kilka rodzajów protez, niektóre protezy ruchome są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to rozwiązania warte rozważenia, celem optymalizacji kosztów leczenia protetycznego.

Protezy ruchome całkowite

Protezy ruchome całkowite są wykonywane najczęściej z akrylu. Ich funkcją jest całkowite wypełnienie ubytku w zębach, w całej linii, co jest niezwykle komfortowe i łatwe do osiągnięcia. Podobnie jak w przypadku protez ruchomych częściowych, protezy całkowite można wykorzystać także w przypadku ubytków w górnej, ale i w dolnej linii zębów. Jest to rozwiązanie warte uwzględnienia przy wyborze odpowiedniego rozwiązania protetycznego, gdyż za jego sprawą jesteśmy w stanie łatwo nadrobić wszelkie braki w uzębieniu, nawet te najpoważniejsze.

Jak dbać o higienę protezy ruchomej?

Higiena protezy ruchomej jest niezwykle ważna. Jej ważną wadą jest fakt iż niestety nie można przyjąć, że będzie to proteza idealnie dopasowana. Zdarza się, że drobinki jedzenia wpadają między konstrukcję, co sprzyja powstawaniu różnym schorzeniom, stanom zapalnym i nie tylko. W tym celu, aby zapobiegać takim sytuacjom, rekomendowane jest dokonywanie czyszczenia protezy po każdym posiłku. W tym celu nie należy wykorzystywać past do zębów, gdyż mogą one zetrzeć powierzchnię protezy.