ząb

Chirurgia szczękowa – charakterystyka i zabiegi

Ortodoncja

Chirurg szczękowy jest lekarzem, który pomaga pacjentom w ramach leczenia chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Chirurg szczękowy jest bardzo ważnym lekarzem, którego pacjenci boją się, jednak jego rola jest niezwykle istotna. Dowiedz się, kim jest chirurg stomatolog i dlaczego w życiu każdego z nas odgrywa on niezwykle ważną funkcję. Wykonywane zabiegi w ramach jego działań pozwolą nam na uniknięcie różnych przykrych chorób, przez co nasze funkcjonowanie będzie dużo bardziej wygodne.

Czym jest chirurgia twarzowo-szczękowa

Chirurgia twarzowo-szczękowa jest sposobem na leczenie schorzeń, które obejmują jamę ustną. Potraktowanie jej jako medycyny ogólnej wraz ze stomatologią nie powinno zostać potraktowane jako nadużycie. Chirurg, który realizuje działania w zakresie chirurgii szczękowej, powinien posiadać sporą wiedzę na temat budowy szczęki, właściwości zębów i nie tylko, między innymi obejmuje to wiedzę o tkankach miękkich. Wykonanie różnych zabiegów w zakresie chirurgii twarzowo-szczękowej jest obligatoryjne w momencie, kiedy stomatolog nie jest w stanie swoją wiedzą objąć leczenia stomatologicznego różnych schorzeń.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Wspomniany wcześniej chirurg posiada wiele specjalizacji, o których warto powiedzieć. Wykorzystanie wiedzy leżącej w jego zakresie obejmuje między innymi dbanie o to, by zęby, które początkowo zaliczały się do ekstrakcji, miały możliwość dalszego pełnienia swojej funkcji, na przykład po leczeniu protetycznym. Wykorzystanie wiedzy chirurga szczękowego może również obejmować działania spowodowane wypadkami, wadami zgryzu i nie tylko. Ten chirurg wykonuje również takie zabiegi jak resekcja wierzchołka korzenia, hemisekcja zęba i nie tylko. Skorzystanie z pomocy chirurga szczękowego może sprawić odrobinę bólu ,jednak uzyskane efekty bez wątpienia są tego warte.
Z pomocą chirurga szczękowego jesteśmy także w stanie zapobiec rozwojom nowotworów, usunięcie torbieli lub guzków również należy do obowiązków chirurga szczękowego. Jak więc widać, jest to tylko jeden lekarz, a lista jego specjalizacji jest doprawdy duża. Cóż więcej można powiedzieć – jeśli stomatolog zaleci nam leczenie z pomocą chirurga szczękowego, nie powinniśmy się bać, gdyż skierowanie do niego oznacza, że możemy liczyć na bardzo dobre wsparcie – także po operacji, a dodatkowo zabieg, który zostanie przeprowadzony w ramach chirurgii stomatologicznej, będzie niezwykle skuteczny.