Biala-dieta-co-mozna-jesc

Biała dieta – co można jeść?

Wybielanie zębów

Biała dieta to dieta mająca na celu utrzymać efekty wybielania zębów. Jest stosowana, ponieważ szkliwo po zabiegu wybielana jest podatne na przebarwienia, a zabieg wybielania nie należy do najtańszych, dlatego warto unikać niektórych produktów przez pierwsze tygodnie po zabiegu.

Czym jest biała dieta?

Biała dieta zakłada jedzenie tylko białych produktów, czyli takich, które zawierają jasne barwniki, po zabiegu wybielania zębów. Celem diety jest utrzymanie uzyskanych podczas zabiegu białych zębów, a więc wyeliminowanie z diety wszystkich produktów, które mogą przebarwiać świeżo wybielone szkliwo zębów. Nie chodzi jednak o całkowite wyeliminowanie wszystkich produktów mogących zabarwić nasze zęby, a używanie produktów o jasnym zabarwieniu, co pozwala na utrzymanie w miarę zbilansowanej diety.

Jak długo powinniśmy stosować taką dietę? Dwie godziny po zabiegu musimy powstrzymać się od jedzenia czegokolwiek, a możemy pić jedynie wodę. Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu powinniśmy unikać produktów zawierających jakiekolwiek barwniki, nawet te jasne, bo szkliwo na tym etapie jest bardzo podatne na przebarwienia, które zniwelują uzyskane efekty wybielania. Natomiast białą dietę powinniśmy stosować przez minimum dwa tygodnie, a często nawet dłużej, co zależy od metody wybielania zębów, tak więc powinniśmy to skonsultować z dentystą przeprowadzającym zabieg.

Biała dieta – lista produktów dozwolonych

Biała dieta powinna składać się z produktów niebarwiących, jednak powinna być również odpowiednio zróżnicowana, żeby nie zaburzać poprawnego funkcjonowania organizmu. Warto w miarę możliwości komponować posiłki, które są możliwie najbardziej zróżnicowane, a więc wykorzystywać pełną listę produktów zamiast jedzenia tylko kurczaka i ryb z ryżem przez dwa tygodnie.

Biała dieta co można jeść?

  1. Nabiał to bardzo obszerna grupa produktów, która nie narzuca większych ograniczeń podczas białej diety. Dozwolone jest bowiem: mleko, maślanka, kefir, jogurt naturalny, masło, zsiadłe mleko, serki naturalne
  2. Mięso to grupa produktów, która jest dość mocno ograniczona białą dietą, ponieważ niewskazane jest jedzenie czerwonego mięsa, która dodatkowo jest mocno zaprawione i tłuste. Dlatego też dozwolone jest jedynie białe mięso, najlepiej w formie gotowanej, lub smażonej z odcedzeniem tłuszczu z patelni. Dozwolone mięso to: kurczak, indyk, ryby oraz owoce morza np. małże czy krewetki
  3. Warzywa to grupa dość mocno ograniczona białą dietą, a jednocześnie bardzo ważna, bo potrzebujemy warzyw do utrzymania zbilansowanej diety. Dozwolone produkty to: ziemniaki, czosnek, biała fasola, seler, ogórek, pietruszka, cukinia
  4. Nasiona i zboża to zwykle dodatki do mięsa lub nabiału, a więc ważne węglowodany. Dozwolone produkty to: biały ryż, białe pieczywo, kasza jęczmienna i jaglana

Biała dieta – lista produktów niewskazanych

Produkty zabronione podczas białej diety:

  1. Owoce to największy wróg białej diety, ponieważ zawierają duże ilości soków, barwników, które bardzo intensywnie barwią zęby. Zabronione produkty to: jagody, borówki, porzeczki, ale też przetwory, takie jak dżemy czy kompoty.
  2. Zabronione są również warzywa, które zawierają duże ilości barwników, a są to między innymi: pomidory, buraki, czy przygotowane z nich zupy.
  3. Bezwzględnie powinno unikać się wszelkiego rodzaju słodyczy, a szczególnie mlecznej czekolady, czy produktów pochodnych.
  4. Mięsa. Zabronione są między innymi: mięsa wołowe, wieprzowe czy cielęce.
  5. Nabiał to grupa, w której znajdziemy wiele dozwolonych produktów podczas białej diety, jednak niedozwolone to: żółty ser, ser topiony, ser wędzony, a także wszelakie jogurty z owocami.
  6. Barwiące przyprawy takie jak: kurkuma, cynamon, papryka czy curry.