Proteza szkieletowa metalowa czy acetalowa - wybieramy protezę

Proteza szkieletowa metalowa czy acetalowa – wybieramy protezę

Protetyka

Braki w uzębieniu są powodem obniżonej samooceny pacjentów oraz gorszej jakości ich życia. Skutkują brakiem akceptacji, trudnościami w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz odbijają się negatywnie zarówno na życiu prywatnym, jak i zawodowym. Na szczęście, nowoczesna protetyka wychodzi na przeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując im odpowiednie uzupełnienia. Z uwagi na szeroki wybór pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące na przykład tego, czy lepsza będzie proteza szkieletowa metalowa czy acetalowa.

Na czym polega użytkowanie protezy szkieletowej?

Jak wspomniano powyżej, pacjenci zastanowią się nad tym, czy bardziej funkcjonalna jest proteza szkieletowa metalowa czy acetalowa. W tym przypadku należy pamiętać, że proteza szkieletowa stanowi dobry sposób na skuteczne uzupełnienie brakujących zębów. Tego typu protezy ruchome są one zalecane w przypadku braków u uzębieniu wywołanych zmianami próchnicznymi czy chorobami przyzębia.

Produkty wykonywane są z elementów metalowych pokrytych akrylem lub tworzyw sztucznych i mocowane w jamie ustnej za pomocą specjalnych zaczepów czy zatrzasków. Wygląd protezy powinien być maksymalnie zbliżony do fizjologicznego i musi uwzględniać osobnicze cechy uzębienia pacjenta oraz kształt i wielkość jego szczęki. Protezy szkieletowe umożliwiają pacjentom skuteczne gryzienie i przeżuwanie pokarmów, co przekłada się na możliwość bardziej wydajnego trawienia i pozyskiwania substancji odżywczych.

Co ważne, tego typu protezy przenoszą siły powstające podczas żucia na inne zęby, dzięki czemu cały proces zbliżony jest do naturalnego. Poza tym, stosowanie protez jest konieczne ze względów estetycznych. Pomaga również ograniczać zmiany zachodzące w układzie kostnym szczęki. Ubytki w uzębieniu mogą bowiem powodować między innymi do zaburzenia zgryzu i ułożenia zębów, dolegliwości bólowych stawów żuchwowo-skroniowych i nadmiernego ścierania zębów.

Rodzaje protez zębowych i ich wygląd

Nowoczesna stomatologia oferuje bardzo szeroką ofertę produktów. Z uwagi na ich różnorodność w gabinetach stomatologicznych dość często padają pytania dotyczące tego, czy lepsza będzie proteza szkieletowa metalowa czy acetalowa. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy poznać poszczególne produkty. Nowoczesna protetyka oferuje protezy ruchome, czyli takie, które pacjent może sam założyć oraz zdjąć. Poza tym, dostępne są protezy stałe, które zakładane są w gabinetach stomatologicznych.

Przykładami protez ruchomych są protezy: akrylowe, szkieletowe, elastyczne oraz wsparte na innych zębach lub wszczepach. Do protez stałych należą: mosty, korony, implanty czy licówki. Protezy akrylowe mogą być całkowite i stosowane w przypadku bezzębia, jak również częściowe. Proteza całkowita składa się z płyty i sztucznych zębów, zaś proteza częściowa posiada klamry mocujące ją do zębów własnych pacjenta. Tego typu produkty są stosunkowo tanie i łatwo dostępne lecz wymagają od pacjenta użycia dużej siły podczas żucia.

Protezy szkieletowe wykonane są z materiałów biokompatybilnych. Posiadają one metalowe płyty i łączniki oraz wykazują się dużą trwałością. Umożliwiają one przeżuwanie zbliżone do fizjologicznego oraz są dobrze tolerowane przez pacjentów. Protezy wykonane z materiałów elastycznych są lekkie lecz mogą być wykonywane jedynie w przypadku częściowych braków w uzębieniu.

Protezy acetalowe zbliżone są pod względem konstrukcji do produktów wykonanych z metalu. Acetal jednak wykazuje termoplastyczność i dużą odporność na złamanie. Co ważne, płyta i klamry protezy mogą zbliżone kolorystycznie do zachowanych zębów pacjenta, dzięki czemu podniesione są walory estetyczne. Tego typu protezy nie powodują uszkodzenia szkliwa i są coraz chętniej wybierane przez pacjentów. W szerokiej gamie produktów protetycznych dostępne są również protezy ruchome mocowane za pomocą zatrzasków.

Zalety i wady protez szkieletowych

W powszechnej opinii użytkowanie protez szkieletowych jest bardziej komfortowe niż produktów wykonanych z akrylu. Zastosowany w ich przypadku metal umożliwia bowiem zmniejszenie rozmiarów protezy, przy jednoczesnym wzroście jej stabilności.

To sprawia, że nie powoduje ona trudności podczas spożywania posiłków czy rozmowy. Poza tym, protezy metalowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu oraz trwałe. Niestety produkty te posiadają widoczne klamry, które pogarszają wrażenia estetyczne. Niemniej jednak są one cenione i chętnie wybierane przez pacjentów.

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Pacjenci muszą zatem zaopatrywać się w protezę z własnych środków. Jej koszt wynosi zwykle od około 1000 do kliku tysięcy złotych w zależności od stanu uzębienia pacjenta oraz ilości koniecznej do wykonania pracy. Nie można bowiem zapominać o tym, że w tym wypadku konieczne jest nie tylko wykonanie samej protezy, ale również jej dopasowanie.

Poza tym, przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego konieczne jest wyleczenie zębów lub ekstrakcja tych, w przypadku których leczenie jest nieskuteczne. Koszt wykonania protezy należy zatem zwiększyć o opłaty związane z leczeniem poprzedzającym wykonanie uzupełnienia.

Zasady higieny w przypadku noszenia protez

Postępowanie zgodne z zasadami higieny pozwala nie tylko uniknąć przykrych dolegliwości związanych z rozwojem stanu zapalnego, ale również przedłuża trwałość protezy. Zabiegi pielęgnacyjne muszą być jednak wykonywanie regularnie, ponieważ pozwala to zapobiegać rozwojowi kamienia nazębnego. Zabiegi te powinny być wykonywane z wykorzystaniem odpowiedniej szczoteczki oraz niezbyt gorącej wody, która mogłaby spowodować zdeformowanie protezy.

Specjalistyczna szczoteczka powinna posiadać delikatne włosie, które zapobiega uszkodzeniu protezy oraz dociera do trudno dostępnych miejsc. Użycie nieodpowiednich produktów, może prowadzić do powstawania szczelin, w których gromadzą się bakterie chorobotwórcze wpływające na nieprzyjemny zapach z ust oraz zwiększone ryzyko infekcji śluzówek. Protezy powinny być czyszczone z użyciem specjalistycznych preparatów w formie tabletek, proszków czy past. Poza tym, podczas czyszczenia można stosować sposoby domowe, w tym choćby ocet jabłkowy, kwasek cytrynowy czy sodę oczyszczoną. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie przechowywanie protez.