Jak zregenerować szkliwo zębów

Jak zregenerować szkliwo zębów?

Profilaktyka

Szkliwo zębowe skutecznie chroni nasze zęby przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego warto odpowiednio o nie dbać. Niestety szkliwo zębowe wraz z wiekiem, stosowaniem nieodpowiedniej diety lub agresywnych preparatów wybielających może ulegać stopniowemu zniszczeniu, co często objawia się przykrymi dolegliwościami bólowymi. Pytanie zatem brzmi, jak zregenerować szkliwo zębów, aby na powrót spełniało swoją funkcję?

Szkliwo zębowe – co to jest?

Na początku warto przeanalizować, czym w istocie jest szkliwo zębowe. Według powszechnie przyjętej definicji jest to wyspecjalizowana tkanka pokrywająca zębinę w obrębie korony zęba, która jest zbudowana w zdecydowanej większości z nieorganicznych składników mineralnych, dzięki którym zyskuje niesamowitą twardość i odporność na uszkodzenia.

Szkliwo to także skuteczna zapora przed bakteriami, urazami mechanicznymi, czynnikami chemicznymi i termicznymi, zużyciem wynikającym ze spożywania pokarmów oraz przed powstawaniem przebarwień. W związku z czym, dobrze jest dbać o tę naturalną zaporę i nie dopuszczać do jej uszkodzenia.

Co niszczy szkliwo zębów?

Pomimo swojej wytrzymałości szkliwo zębowe, jak każda inna część naszego organizmu jest narażone na zniszczenia i uszkodzenia, które mogą wynikać z różnych czynników. Chcąc chronić szkliwo przed degradacją, trzeba uważać na przykład na regularnie przyjmowane leki, ponieważ niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszych zębów.

Ponadto należy wystrzegać się palenia papierosów oraz noszenia kolczyka w języku, gdyż podczas ruszania językiem, kolczyk może haczyć o zęby, jednocześnie je krusząc. Ważne też, aby nie używać zębów do takich czynności jak gryzienie długopisów, otwieranie butelek lub opakowań od słonych i słodkich przekąsek.

Kolejnym dużym niebezpieczeństwem dla trwałości szkliwa jest problem nocnego zgrzytania zębami oraz krzywego zgryzu, ponieważ spowodowane tymi zaburzeniami tarcia mogą prowadzić do kruszenia się zewnętrznej powłoki zębów.

Wpływ na powstawanie ubytków, odwapnienie lub przebarwienie szkliwa mają także choroby związane z układem trawiennym, jak na przykład niedoczynność tarczycy, refluks, bulimia, czy anoreksja.

Następnym równie ważnym czynnikiem ryzyka są wszelkiego rodzaju środki do wybielania zębów, gdyż ich nadużywanie oraz stosowanie bez nadzoru lekarza, może skończyć się poważnymi problemami ze szkliwem.

Jak wybielić zęby bez niszczenia szkliwa?

Czy jest zatem możliwe bezpieczne wybielanie zębów bez niszczenia szkliwa? Oczywiście, że tak, jednak bezpieczne wybielanie zębów wymaga stałego nadzoru doświadczonego stomatologa, który starannie dobierze odpowiednie preparaty i metody ich aplikacji oraz zadba także o zabezpieczenie szkliwa przed demineralizacją.

W związku z czym, zabieg wybielania zębów nie musi być szkodliwy dla szkliwa pod warunkiem, że zostanie poprawnie przeprowadzony, przez wykwalifikowanego specjalistę.

Wybielać zęby można też domowymi sposobami, jednak tego typu metody mogą nie być do końca skuteczne, a wykonywane nieodpowiednio mogą poważnie i trwale uszkodzić powłokę szkliwa.

Czy ocet jabłkowy niszczy szkliwo zębów?

Jedną z popularnych domowych metod wybielania zębów, jest użycie do tego celu octu jabłkowego. Ocet jabłkowy cieszy się dużą popularnością i jest uważany za dobry specyfik na wiele dolegliwości, jednak w przypadku wybielania zębów należy podejść do niego z należytą ostrożnością.

Ponieważ pomimo swoich dobroczynnych antybakteryjnych, antyseptycznych i przeciwgrzybicznych właściwości ocet jabłkowy może poważnie osłabić szkliwo zębowe ze względu na wysoką kwasowość, która destrukcyjnie wpływa na strukturę szkliwa.

Ponadto ocet jabłkowy spożywany w nadmiarze może także podrażnić dziąsła, przełyk, a nawet żołądek. Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na wybielanie zębów octem jabłkowym, należy go koniecznie rozcieńczyć z wodą i nie stosować zbyt często.

Szkliwo na zębach – regeneracja

Jeśli już jednak cierpimy z powodu uszkodzenia zewnętrznej powłoki zębów, to jak zregenerować szkliwo zębów, aby ograniczyć nieprzyjemne odczucia bólowe? Na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Po pierwsze warto rozważyć remineralizację szkliwa, czyli procedurę polegającą na wzmocnieniu jego struktury poprzez uzupełnienie jej o utracone jony wapnia i jony fosforanowe.

Co ważne tego typu wzmocnienie można wdrożyć także w leczeniu zębów mlecznych, a skuteczność będzie zależała od stopnia dotychczasowej degradacji szkliwa. Podczas zabiegu remineralizacji na powierzchni zębów tworzona jest specjalna powłoka, dzięki której zęby są wygładzone i bardziej odporne na działanie bakterii.

Wiedząc już jak zregenerować szkliwo zębów, warto udać się do zaprzyjaźnionego stomatologa, który oceni stan szkliwa i wdroży odpowiednią kurację. Można też z powodzeniem stosować pasty z dodatkiem fluoru oraz inne renomowane produkty, które pomogą skutecznie zadbać o zewnętrzną powłokę naszych zębów.

Chcąc utrzymać szkliwo zębów w dobrym stanie, tak aby służyło nam na długie lata, warto także regularnie kontrolować stan swojego uzębienia w gabinecie dentystycznym.

Ponieważ doświadczony specjalista chętnie podpowie nam jak zregenerować szkliwo zębów oraz jakich preparatów używać na co dzień, aby móc zawsze cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.