Ile kosztują implanty zębów

Ile kosztują implanty zębów? Poznaj ich ceny.

Implantologia

Dbanie o prawidłowy stan uzębienia jest nie tylko kwestią estetyki, ale i zdrowia. Niestety czasami jedynym wyjściem, aby móc na powrót cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami jest wstawienie trwałych implantów. Dlatego warto wiedzieć, ile kosztują implanty zębów oraz jak wygląda cała procedura związana z ich wstawieniem oraz pielęgnacją.

Jak wygląda implant zęba?

Implanty tworzone są z niewielkich śrub zróżnicowanych ze względu na wykorzystany do ich zaprojektowania materiał. Ta swoistego rodzaju proteza umieszczona jest na stałe w kości szczęki lub żuchwy i ma zastępować naturalny korzeń usuniętego wcześniej zęba.

Implant zęba może być wszczepiany dwufazowo, poprzez osobne założenie śruby, na którą dopiero po pewnym czasie nakłada się koronę, czyli zewnętrzną część implanta widoczną w jamie ustnej. Alternatywą są implanty zakładane jednofazowo, kiedy podczas tej samej wizyty umieszcza się cały implant w jego ostatecznej formie. Co ważne, korona kształtem, wyglądem oraz strukturą powinna być dopasowana do reszty zębów, tak aby implant był wygodny i dobrze się wkomponował w całą szczękę.

Oczywiście jakość wykonania protezy zależeć będzie też od tego, ile kosztują implanty zębów, zatem im droższe implanty, tym lepszego i trwalszego efektu możemy się spodziewać.

Ile trwa wstawienie implantu zęba?

Sam zabieg implantacji zębów nie jest długotrwały, jednak musi go poprzedzić dokładna diagnostyka. Przede wszystkim należy przeprowadzić konsultację wstępną oraz wywiad obejmujący wszystkie dodatkowe obciążenia chorobowe pacjenta, oraz jego ogólny stan psychofizyczny.

Następnie wykonuje się kompletne badanie stomatologiczne mające na celu ocenę tkanki miękkiej wewnątrz jamy ustnej, stanu wszystkich pozostałych zębów, przyzębia, określenie pozycji, jaką poszczególne zęby przyjęły względem siebie, oraz wykonanie oceny tzw. przestrzeni bezzębnej.

Jednak nie każdy istotny parametr można określić w podstawowym badaniu stomatologicznym, dlatego przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantów, należy także wykonać dokładną tomografię komputerową.

Ponieważ dzięki temu badaniu doświadczony stomatolog będzie mógł bez problemu ocenić stan kości i zębów, położenie zatok szczękowych, przebieg nerwu zębodołowego oraz przede wszystkim ustalić dokładne wymiary miejsca, w którym mają być wstawione implanty. Przed samym zabiegiem warto także zrobić podstawowe badanie krwi. Po przejściu wszystkich tych etapów można się umówić na właściwy zabieg wstawienia implantów, który obejmuje podanie znieczulenia i założenie wcześniej przygotowanej przez dentystę protezy zębowej.

Oczywiście, zanim umówimy się na zabieg, stomatolog poinformuje nas dokładnie, ile kosztują implanty zębów i poprosi nas o podpisanie zgody na przeprowadzenie zabiegu. Natomiast sam zabieg w zależności od skomplikowania danego przypadku może trwać około 30 minut, a cały okres oczekiwania na implanty, czyli od pierwszej konsultacji, poprzez założenie implantów, może wynieść od kilku miesięcy do nawet półtora roku.

Jak dbać o implanty zębów?

Niezależnie od tego, z czego zostały zrobione implanty zębów oraz ile kosztują implanty zębów, należy o nie odpowiednio dbać już od pierwszego dnia po ich założeniu. Podstawą pielęgnacji protez zębowych jest przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej.

W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szczoteczki do zębów, płyny do jamy ustnej, nici dentystyczne, a nawet praktyczne irygatory wodne. Choć sam implant zęba nie jest narażony na próchnicę, to zalegające wokół sztucznego zęba resztki pokarmów mogą być niebezpieczne dla naszych dziąseł i powodować stany zapalne, dlatego tak ważne jest codzienne i regularne usuwanie zanieczyszczeń z przestrzeni między zębowych.

Ile kosztują implanty zębów w Polsce?

Implanty zębów w Polsce nie są refundowane, dlatego nawet za najprostszą protezę zębową trzeba sporo zapłacić. Na to ile kosztują implanty zębów w naszym kraju, ma wpływ wiele czynników, jak chociażby rodzaj użytego materiału, na przykład implanty z tytanu są droższe niż implanty z cyrkonu.

Ponadto na kształt ostatecznej ceny składa się także liczba badań i wizyt poprzedzających sam zabieg założenia implantów oraz zaawansowanie technologiczne sprzętów użytych do przeprowadzenia zabiegu. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i renoma lekarza, który przeprowadzi zabieg umieszczenia implantów.

Dlatego finalna cena implantu może się wahać między 2000 zł, a nawet 6000-7000 zł i to tylko za jeden ząb. Mimo wysokich kosztów warto jednak zdecydować się na założenie implantów, ponieważ są wygodne, estetyczne i mogą nam posłużyć na wiele lat, jednocześnie znacząco poprawiając komfort naszego życia.

Podsumowując, na to ile kosztują implanty zębów, wpływ ma wiele zmiennych, niektóre z nich są zależne od pacjenta i jego stanu zdrowia, a inne zależą od renomy kliniki wykonującej dany zabieg. Założenie implantów to bardzo skomplikowana i długotrwała procedura, mimo to warto zdecydować się na implanty zębów, ponieważ takie rozwiązanie przynosi bardzo dużo korzyści i jest przede wszystkim wygodne.