jak-zlikwidowac-diasteme

Jak zlikwidować diastemę? Metody leczenia przerwy między zębami.

Ortodoncja

Jak zlikwidować diastemę? Pytanie to zadaje sobie każdego dnia ogromna grupa osób z charakterystyczną przerwą pomiędzy przednimi zębami. Zanim jednak przejdzie się do działania i udania się do lekarza w celu usunięcia tego problemu, warto się i nim nieco dowiedzieć. Dlatego też, zamiast od razu szukać informacji, jak zlikwidować diastemę, najpierw warto się zastanowić nad tym, jak ona powstaje i czy może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Jak powstaje przerwa między zębami?

Diastema, czyli charakterystyczna przerwa pomiędzy jedynkami, to bardzo dobrze widoczna przypadłość, na którą cierpi, jak się okazuje, całkiem spora grupa osób. Warto jednak wiedzieć, że różne mogą być jej rodzaje, jak i powody powstawania. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem diastemy jest odmiana równoległa, w której zęby rozsunięte są względem siebie równolegle. Oprócz tego spotkać się można z diastemą zbieżną lub rozbieżną, które różnią się od siebie tym, czy końcówki zębów skierowane są w swoją stronę lub w przeciwną.


Jakie są jednak powody powstawania diastemy? Zdecydowanie najczęściej jest ona spowodowana przerośnięciem wędzidełka górnej wargi, co powoduje zburzenie wzrostu zębów. Innego typu często spotykanym powodem jest wyżynanie się bocznych zębów u dzieci.

Taki rodzaj diastemy samoistnie zanika. Znacznie trudniejsze jest usunięcie diastemy rzekomej, która pojawia się z powodu zbyt małego rozmiaru siekaczy bocznych. Oczywiście diastema może być także wynikiem urazów mechanicznych zębów.

Diastema – jak się jej pozbyć?

Skoro już wiadomo, jak dochodzi do pojawienia się tej przypadłości, należy teraz zadać najważniejsze pytanie, czyli jak zlikwidować diastemę. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na to, aby pozbyć się niechcianej przerwy pomiędzy przednimi zębami?


Zdecydowanie najczęściej stosowanym sposobem leczenia tej przypadłości jest aparat ortodontyczny, który pozwala odpowiednio uregulować położenie zębów. Co prawda proces tego leczenia jest dość długotrwały i kosztowny, lecz jego ogromną zaletą jest trwałe rozwiązanie problemu.


Innego typu ciekawym pomysłem jest zastosowanie w celu zamaskowania diastemy licówki. Jest to specjalna płytka, aktora naklejana jest na powierzchni zęba, dzięki czemu możliwe jest zamaskowanie przerwy pomiędzy nimi.

Czy diastema jest niebezpieczna dla zdrowia?

Skoro już wiadomo, jak zlikwidować diastemę, warto się teraz stanowić, dlaczego warto to w ogóle zrobić. Wiele osób może bez namysłu powiedzieć, że zyska się dzięki temu ogromny wpływ na wygląd i estetykę swoich zębów. To oczywiście prawda, lecz oprócz tego warto się dowiedzieć, czy diastema ma jakieś negatywne oddziaływanie na zdrowie.


Jak się okazuje, diastema może być powodem powstawania bardzo nieprzyjemnych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Przede wszystkim jet ona źródłem częstego seplenienia się, a także świszczącego mówienia. Co bardzo ważne, może być także powodem poważnych wad zgryzu, a także licznych chorób przyzębia, które stanowić mogą naprawdę poważne zagrożenie dla posiadanych zębów. W skrajnych przypadkach diastema może nawet powodować utratę zębów.