Wyciągi elastyczne – aparat ortodontyczny

Ortodoncja

Współczesna stomatologia i ortodoncja znają wiele sposobów na poprawę zdrowia oraz wyglądu ludzkiego uzębienia. W dzisiejszych czasach krzywe zęby i wady zgryzu nie są już praktycznie żadnym problemem, choć jeszcze kilka dekad temu osoby z krzywymi zębami wstydziły się uśmiechać publicznie. Nowoczesne aparaty na zęby pozwalają jednak skorygować wszystko to, co mogłoby stanowić przedmiot licznych kompleksów. Wyciągi elastyczne aparat ortodontyczny to jedne z rozwiązań stosowanych obecnie bardzo powszechnie i z doskonałymi rezultatami. Dzięki nim poprawia się nie tylko uzębienie, ale także komfort życia danej osoby. Co to jest i w jaki sposób się je stosuje? Sprawdź!

Wyciągi elastyczne – co to?

Wyciągi elastyczne to specjalne gumki wykonane z silikonu, które wykorzystuje się do zapinania aparatów ortodontycznych. Podtrzymują one aparat na zębach w stabilny i profesjonalny sposób. Wyciągi elastyczne aparat ortodontyczny stosuje się u pacjentów, u których występuje konieczność noszenia aparatu, a ortodonta podejmie decyzję, iż pojawia się także potrzeba dodatkowego wzmocnienia aparatu. Gdy aparat jest na stałe, ruchomymi częściami, które pacjent wymienia osobiście w zaciszu własnego domu są właśnie wyciągi ortodontyczne. ich elastyczność sprawia, że mogą się odpowiednio naciągnąć, a jednocześnie stabilnie trzymają uzębienie. Stosowanie wyciągów ortodontycznych jest stosunkowo łatwe i każdy pacjent szybko opanowuje sztukę ich zakładania.

Jak długo nosić wyciągi ortodontyczne?

Każdorazowo to lekarz decyduje o tym, jak długo wyciągi elastyczne mają pozostawać w jamie ustnej pacjenta. Dopóki jest potrzeba noszenia aparatu korygującego, dopóty rola wyciągów ortodontycznych się nie kończy. Na co dzień trzeba jednak regularnie je zmieniać, aby nie dopuścić do braku higieny jamy ustnej. W tym środowisku bakterie rozwijają się niezwykle szybko, bo przeciętny człowiek kilka razy dziennie spożywa posiłki oraz rozmaite płyny. Wymienianie wyciągów jest zatem zasadne po przyjmowaniu pokarmów. Zdejmuje się je również do mycia zębów, żeby ułatwić sobie tę czynność. Wyciągi elastyczne aparat ortodontyczny trzeba założyć prawidłowo, aby realizowały swoje zadanie, lecz to stomatolog pokazuje pacjentom jak poprawnie to robić. Niektórzy muszą nosić gumki przez całą dobę, inni tylko przez kilka godzin lub wyłącznie w nocy, gdy nie jedzą i nie piją, lecz powinni utrzymywać szczęki w optymalnej pozycji, by ich np. nadmiernie nie zaciskać, czy nie zgrzytać zębami.

Jak dbać o jamę ustną, nosząc wyciągi ortodontyczne

Zwyczajowo u osób z aparatami jama usta i zęby powinny być czyszczone tak samo jak w przypadku osób, które nie mają problemów natury ortodontycznej. W przypadku tych pierwszych trzeba jednak robić to częściej i dokładniej. Resztki pokarmowe mogą bowiem odkładać się na aparacie czy wyciągach elastycznych. Dlatego należy postawić na systematyczność i skrupulatność. Korygowanie wad zgryzu i prostowanie uzębienia jest ważne, lecz priorytetem jest dbanie o stan uzębienia i wnętrza ust tak, aby nie rozwijały się stany zapalne czy próchnicze.