Ile trwa ściąganie aparatu ortodontycznego? Zdejmowanie aparatu ortodontycznego u stomatologa

Ile trwa ściąganie aparatu ortodontycznego? Zdejmowanie aparatu ortodontycznego u stomatologa

Ortodoncja

Przy wadach zgryzu, a także po to, żeby zmienić ułożenie zębów względem siebie, wiele osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Dzięki temu można mieć piękny i estetyczny uśmiech. Po okresie ok. dwóch lat przychodzi ten ekscytujący moment, żeby przekonać się o efektach leczenia i wreszcie zdjąć aparat. Wtedy pojawiają się pytania pacjentów czy to będzie bolało i jak taka czynność przebiega.

Etap I – zdejmowanie aparatu ortodontycznego

Proces zdejmowania aparatu rozpoczyna się od ściągnięcia kolorowych gumek, albo metalowych ligatur. Po wykonaniu tych wstępnych czynności ortodonta zdejmuje zamki, które są przyklejone do zębów. Dokonuje tego za pomocą specjalnych kleszczy. W przypadku, gdy pacjent nosił na zębach aparat wykonany z porcelany lub kryształów górskich, wtedy używa się wiertła. Specjalista podczas tej czynności delikatnie stara się odkleić zamek od powierzchni zęba, tak żeby nie naruszyć jego struktury.

Ile trwa zdejmowanie aparatu?

Zabieg zdejmowania aparatu ortodontycznego nie wymaga dużo czasu. Przeważnie odklejanie wszystkich elementów trwa ok. 20 minut. Po tym etapie ortodonta przystępuje do czyszczenia zębów z resztek kleju, a także np. z osadu nazębnego. Czas całego zabiegu to przeważnie 30 do 40 minut.

Ile kosztuje zdjęcie aparatu ortodontycznego?

Cena zabiegu jest uzależniona od rodzaju aparatu ortodontycznego. O kosztach jego ściągnięcia pacjent powinien być poinformowany podczas wizyty, która poprzedza demontaż. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić również za higienizację jamy ustnej oraz sporządzenie aparatu retencyjnego utrwalającego leczenie. Generalnie koszt całego procesu może wynosić między 200, a 400 zł.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia

Istotną kwestią w leczeniu jest utrwalenie uzyskanych efektów. Ten etap terapii określany jest jako retencja, a polega na przygotowaniu aparatu retencyjnego, który będzie stabilizował zęby, żeby nie powróciły na poprzednie niewłaściwe pozycje. Po oględzinach ortodonta decyduje czy na tym etapie pacjent będzie używał retainerów stałych, szyny retencyjnych, czy też innych aparatów.

Czy zdejmowanie aparatu boli?

Demontaż aparatu ortodontycznego, a przede wszystkim odklejanie zamków często wywołuje uczucie niepokoju u pacjentów. Jednak nie należy się obawiać tej czynności, ponieważ proces ściągania jest bezbolesny i dlatego podczas zabiegu ortodonta nie używa znieczulenia. Czasami w trakcie zdejmowania aparatu pacjenci odczuwają dyskomfort, jednak nie wiąże się on z bólem.

Etap II – czyszczenie zębów po zdjęciu aparatu

Noszenie aparatu wiąże się z trudnościami w szczegółowym dbaniu o higienę jamy ustnej. W miejscach jego mocowania łatwo o osady, kamień nazębny, zanieczyszczenia, czy nawet przebarwienia. Dlatego po zdjęciu aparatu ortodonta dokonuje czyszczenia powierzchni zębów za pomocą skalera oraz piaskarki. Następnie wykonuje polerowanie szczoteczką i pastą.

Etap III – pobieranie wycisku pod aparat retencyjny oraz założenie retainera

Proces leczenia nie kończy się na zdjęciu aparatu stałego. Ważne jest bowiem utrwalenie efektów i dbałość o to, żeby zęby nie wróciły na poprzednie niewłaściwe pozycje. W tym celu przystępuje się do ostatniego etapu terapii, czyli pobierania wycisku pod aparat retencyjny. Będzie on stabilizował zęby, tak żeby się nie przesuwały. Jest to aparat wyjmowany, który pacjent przeważnie będzie zakładał na noc. Ortodonta za pomocą kleju przyczepia też do zębów w łuku górnym i dolnym, specjalny drut, określany jako retainer. Będzie on stanowił dodatkowe wzmocnienie dla jak najlepszego ustabilizowania się zębów na swoich pozycjach.