Korona teleskopowa – co to jest? Rodzaje protez zębowych u dentysty

Protetyka

Niepełne uzębienie stanowi duży problem, nie tylko estetyczny. Może też wpłynąć na problemy w spożywaniu pokarmów, brak pewności siebie, a także unikanie towarzystwa innych. Sposobem na brakujące zęby są protezy. Usprawniają przeżuwanie, przywracają naturalną mimikę twarzy i pozwalają na piękny uśmiech. Jednym z ich rodzajów są protezy teleskopowe.

Rodzaje protez zębowych – protezy teleskopowe, protezy akrylowe, protezy szkieletowe

Przy wyborze protezy warto kierować się dopasowaniem do kształtu jamy ustnej pacjenta,  wygodą w użytkowaniu i żywotnością. Ze względu na budowę protezy dzieli się na: teleskopowe, akrylowe i szkieletowe.

  • Proteza teleskopowa – składa się z dwóch koron: wewnętrznej, nieruchomej oraz zewnętrznej, ruchomej.
  • Proteza akrylowa – opiera się na dziąśle i jest ruchoma. Protezę całkowitą umieszcza się pomiędzy jej płytą, a szczęką oraz żuchwą, natomiast protezę częściową mocuje na zębach przy pomocy metalowych klamer.
  • Proteza szkieletowa – składa się z części metalowych lub akrylowych. Mocuje się ją specjalnymi klamrami, zaczepami lub zatrzaskami do własnych zębów pacjenta. Zapewnia większy komfort użytkowania i lepszą stabilność, niż akrylowa.

Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?

Proteza teleskopowa funkcjonuje w systemie dwóch koron. Wewnętrzna jest nieruchoma i na stałe umocowywana do własnych zębów pacjenta, które wcześniej zostały poddane odpowiedniej obróbce (oszlifowaniu) lub do implantów. Wykonuje się ją z metalu lub ceramicznego cerkonu. Właśnie na niej montuje się część ruchomą, czyli koronę zewnętrzną. Ma ona metalową budowę i najczęściej porcelanową lub kompozytową warstwę pokrywającą. Korona zewnętrzna łączy całą protezę z naturalnym zębem.

Dla kogo wskazane są protezy teleskopowe?

Ten typ protezy zalecany jest pacjentom, których zęby przednie są już mocno starte. Świetnie też sprawdza się u osób bez bocznego uzębienia oraz zmagających się z paradontozą. W tym ostatnim przypadku jej zadaniem jest podtrzymywanie i stabilizowanie zębów rozchwianych w skutek choroby (rola szynowania).

Protezy teleskopowe – na czym polegają, zalety i wady

Protezy teleskopowe są trwalsze i żywotniejsze, niż akrylowe. Do ich zalet należy zaliczyć stabilne umocowanie w jamie ustnej i dobre dopasowanie. Nie ma obawy, że w trakcie użytkowania wypadnie lub się przesunie.  Pacjent łatwo się do niej przyzwyczaja, a dzięki mniejszej płycie lepiej odczuwa smak pokarmów. Proteza nie wpływa na obciążenie filarowych zębów, a jest dla nich ochroną przed próchnicą. Ma naturalny wygląd i estetycznie wygląda. Jeśli pacjent utraci kolejne zęby, to łatwo można ją rozszerzyć.

Użytkowanie tej protezy wymaga szczególnego dbania o higienę, ponieważ może się ona przyczynić do wystąpienia stanów zapalnych oraz chorób w obrębie przyzębia. Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co pół roku. Do wad należy tez zaliczyć wysoką cenę w porównaniu do protez tradycyjnych.

Proteza acetalowa, proteza nylonowa, proteza akronowa

Ze względu na technologie wykonania wyróżnia się jeszcze trzy typy protez.

  • Proteza acetalowa – określana jako półelastyczna, wytrzymała na zginanie. Wykonana z materiału pozwalającego na swobodne dopasowanie do kształtu jamy ustnej i kolorystycznie do uzębienia. Nie stosuje się przy całkowitych ubytkach.
  • Proteza nylonowa – wykonana jest z elastycznego, trwałego, lekkiego tworzywa zapewniającego dobre przyleganie. Klamry do mocowań są w kolorze zębów. Może być zastosowana zamiast protezy akrylowej.
  • Proteza akronowa – wykonana z wytrzymałego i termoplastycznego akronitu, świetnie komponuje się z naturalnymi zębami pacjenta. Zapewnia duży komfort użytkowania.

Jaka proteza dla młodej osoby będzie najlepszym rozwiązaniem?

Najlepszym wyborem dla młodych osób jest proteza stała, która zapewni odpowiedni komfort. Umocowana na implantach pozwala na estetyczny wygląd. Niektórzy wybierają również wkłady koronowo-korzeniowe. Protezy ruchome, mimo że są tańsze nie są wybierane przez młodych ludzi ze względu na uczucie dyskomfortu podczas użytkowania.