Ile-kosztuje-most-protetyczny

Ile kosztuje most protetyczny?

Protetyka

Piękny uśmiech to wspaniała wizytówka każdego z nas. Wpływa on nie tylko na pewność siebie oraz dobre samopoczucie ale również zdrowie z uwagi na fakt, że braki w uzębieniu poza oczywistym wpływem na pogorszony wygląd pacjenta mogą również powadzić do trudności związanych z prawidłowym procesem przeżuwania i rozdrabniania pokarmów oraz trawienia.

Nowoczesna protetyka

Nowoczesna protetyka wychodzi na przeciw problemom związanymi z brakami w uzębieniu. Pozwala ona na ich uzupełnienie przez co prowadzi do poprawy jakości i komfortu życia pacjentów. Niwelowane są bowiem wspomniane problemy ze strony układu pokarmowego, ewentualne zaburzenia pracy stawów w obrębie jamy ustnej oraz dolegliwości bólowe. Jedną z form uzupełniania braków stomatologicznych jest wykorzystanie mostków protetycznych.

Mostek protetyczny – co to?

Mostek protetyczny to bardzo wygodne i chętnie stosowane uzupełnienie braków stomatologicznych z uwagi na jego trwałe mocowanie. Mostek składa się z filarów, koron zębowych oraz przęseł. Może być on wykonany z materiałów różnego pochodzenia, w tym między innymi ceramiki, metalu, kompozytu lub być łączony z różnych produktów na przykład most ceramiczny na podbudowie metalowej. Typ materiału determinuje jego wygląd i trwałość. Na przykład mostki porcelanowe są estetyczne, ponieważ ich odcień może być dobrany pod kolor pozostałych zębów pacjenta, co powoduje że jest on w zasadzie niezauważalny. Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonany mostek porcelanowy może być z powodzeniem użytkowany nawet około trzydzieści lat. Niestety wadą mostków protetycznych jest ich wysoka cena. Produkty dobrej jakości to niemały wydatek biorąc pod uwagę konieczność dokupienia koniecznych akcesoriów dentystycznych niezbędnych w celu prawidłowej pielęgnacji mostka, takich jak szczoteczki, nici czy irygatory. Ponadto, po założeniu mostka protetycznego niezbędne są płatne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Zakładanie mostka na zęby

Jak wspomniano powyżej mostek protetyczny stanowi element mocowany na stałe w jamie ustnej pacjenta, co w znacznym stopniu zwiększa komfort jego użytkowania. Nie ma bowiem konieczności jego wyjmowania i ponownego zakładania przez pacjenta. W celu jego zamontowania w gabinecie stomatologicznym konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie posadowiony. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie zakłada się korony tymczasowe, stanowiące element ochronny przed podrażnieniem zębów. Dalej przygotowuje się wyciski w oparciu o które protetyk wykonuje mostek stomatologiczny.

Koszt mostu protetycznego

Ile kosztuje most protetyczny? Otóż, jego cena zależy od wielu czynników, w tym indywidualnych oczekiwań i potrzeb pacjenta związanych z jego stanem uzębienia. Ponadto na cenę mostka wpływa dostępność usług protetycznych w danej miejscowości oraz popyt na tego typu usługi. Przyjmuje się jednak, że cena średnia wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a koszt pojedynczego zęba waha się w granicach od tysiąca do około dwóch tysięcy złotych.