Protezy zębów ruchome

Protetyka

Proteza ruchoma to rodzaj protezy, która da się wyciągnąć z jamy ustnej w każdej chwili. Zastosowanie rozwiązania, jakim są protezy ruchome, ma sens w przypadku, gdy pacjent zmaga się z problemem braku kilku zębów, a także wtedy, gdy brakuje mu zębów w całej linii. Proteza ruchoma idealnie wpisuje się w potrzeby różnych pacjentów, dlatego bez wątpienia warto jest uwzględnić ją w planie leczenia protetycznego. Plusem tych protez jest fakt, że niektóre z nich są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 

Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje protez ruchomych i dlaczego warto każdy z nich uwzględnić w planie leczenia protetycznego.

 

Protezy ruchome częściowe

 

Protezy ruchome częściowe to rodzaj protez, które stosuje się w przypadku, gdy pacjent zmaga się z problemem częściowego bezzębia. Częściowe oznacza, że w szczęce pacjenta brakuje kilku zębów – proteza jest w stanie wypełnić te luki. Proteza szkieletowa to rodzaj protezy częściowej, która opiera się na zębach pacjenta, dlatego warunkiem koniecznym do zastosowania rozwiązania, jakim jest proteza ruchoma, jest posiadanie własnych zębów. Opcjonalnie, w planie leczenia można też uwzględnić jeden implant lub kilka, by stworzyć filar dla takiej protezy.

 

Protezy ruchome nakładowe, czyli kolejny rodzaj protez ruchomych częściowych, wykorzystują korzenie zębów. Rozwiązanie to nie jest powszechnie stosowane – przydaje się ono wtedy, gdy ząb pacjenta uległ znacznemu uszkodzeniu, jednak jego korzeń nadal może pełnić funkcję stabilizatora dla protezy. 

 

Protezy ruchome całkowite

 

Czy może się zdarzyć, że pacjent zmaga się z problemem całkowitego bezzębia? Niestety tak. Problem całkowitego bezzębia jest problemem, który dosięga wielu pacjentów. Odpowiedzią na niego jest proteza całkowita, która całkowicie wypełnia brakującą linię zębów. 

 

Proteza całkowita to proteza, którą wykonuje się z masy akrylowej. Jest to materiał, który gwarantuje względnie zadowalającą wytrzymałość, przez co taka proteza może posłużyć pacjentowi przez lata.

 

Do zastosowania rozwiązania, jakim jest proteza całkowita, można wykorzystać implanty stomatologiczne. W ten sposób proteza trzyma się niezwykle stabilnie, co jest sporym atutem.

 

Higiena protezy zębów

 

Pacjent musi przestrzegać pewnych zasad, aby móc cieszyć się protezą przez bardzo długi czas. Przede wszystkim, proteza powinna być czyszczona z pomocą dedykowanych past antybakteryjnych i ciepłej wody. Prócz tego, trzeba ją wyciągać na noc – a przed odłożeniem jej należy ją wyczyścić.