Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling zębów

Wybielanie zębów

Od dawna dbanie o własne zęby jest nie tyle, co nacechowane powodami estetycznymi, ale też i co najważniejsze — zdrowotnymi. Dziś omówimy więc skaling zębów. Na czym on polega? Czym jest skaling naddziąsłowy, a czym poddziąsłowy? Kiedy i jak często należy wykonać skaling zębów? Sprawdźmy to!

 

Na czym polega skaling zębów?

 

Czym jednak jest sam skaling zębów? Otóż jest to sposób na usunięcie osadu, jakim jest kamień nazębny z powierzchni zęba. Osadza się  on na niej, powodując nie tylko dyskomfort, trudności w codziennej higienie jamy ustnej, ale też stanowi zarzewie powstawania chorób przyzębia, jak chociażby paradontoza. Sam skaling możemy jednak podzielić na skaling zębów naddziąsłowy i poddziąsłowy.

 

Czym jest skaling naddziąsłowy?

 

Skaling naddziąsłowy to zabieg pozwalający na oczyszczenie korony zęba zaatakowanego przez kamień nazębny. Urządzeniem, które jest niezbędne do wykonania tego kroku jest skaler ultradźwiękowy. Dzięki niemu , po przyłożeniu aparatury do zębów, kamień pod wpływem ultradźwięków stopniowo pęka i odpada od powierzchni zęba, sprawiając że nagromadzony kamień nazębny odpada we fragmentach, co zdecydowanie ułatwia oczyszczenie zęba. Na koniec całego zabiegu, zęby zostaną wypolerowane, gwarantując optymalne efekty! Jak natomiast wygląda sytuacja w przypadku zabiegu, jakim jest skaling poddziąsłowy?

 

Czym jest skaling poddziąsłowy?

 

W przypadku, w którym potrzebne jest wykonanie zabiegu, jakim jest skaling zębów poddziąsłowy –  konieczne jest wykorzystanie narzędzi, które usunie kamień nazębny pod dziąsłem. Wykorzystuje się wtedy również skaler ultradźwiękowy ale też i kiret, który pomaga w dotarciu nawet do najbardziej niedostępnych przestrzeni w jamie ustnej. Kirat jest wygięty w taki sposób, że możliwe jest bezproblemowe czyszczenie szyjek zębowych z kamienia nazębnego. Podobnie jak w poprzednim skalingu, aby kamień nazębny nie osadzał się zbyt szybko, zęby będą wypolerowane.

 

Jak często przeprowadzać skaling?

 

Istotnym pytaniem dotyczącym skalingu jest jego częstotliwość wykonywania. Otóż, aby cały zabieg przynosi pożądane skutki w długiej perspektywie, zalecamy jego wykonywanie przynajmniej jeden raz w ciągu sześciu miesięcy, gdyż dzięki temu, unikniemy konsekwencji jego postosowawienia w jamie ustnej! Jeżeli jednak dla przykładu jesteśmy palaczami, to dla naszego dobra powinniśmy realizować skaling zębów znacznie częściej! Dbanie o zdrowie zębów jest naprawdę bardzo proste!

Aby odświeżyć swój uśmiech skorzystaj z oferty https://verdeclinic.pl/