Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej

Implantologia

Korony zębowe to sposób na rekonstrukcję zęba – częściową lub całkowitą. Korony zębowe nazywa się także poprzez określenie „korona protetyczna” – są to określenia równoważne. Korony zębowe są rozwiązaniem, które łączy się między innymi z rozwiązaniem stomatologicznym takim jak implanty – korony zębowe mocuje się na implantach; w takiej konfiguracji uzyskuje się estetyczny i funkcjonalny efekt. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czym są korony zębowe, a także czym charakteryzują się korony zębowe – przeczytaj ten artykuł.

 

Wskazania do założenia korony protetycznej

 

Korony zębowe wykorzystuje się w kilku przypadkach. Zalicza się do tego między innymi sytuacja, w której pacjent boryka się z problemem częściowej utraty zęba lub kilku zębów naturalnych. Takie zęby można zrekonstruować z wykorzystaniem rozwiązania, jakim są korony zębowe. 

 

Drugim przykładem wykorzystania korony protetycznej są implanty stomatologiczne. Korony zębowe mocowane na implantach pozwalają na uzyskanie spektakularnego efektu, który ciężko osiągnąć przy wykorzystaniu innych rozwiązań protetycznych, takich jak proteza. Korony zębowe porcelanowe wyglądają perfekcyjnie, taka korona wygląda jak naturalny ząb. 

 

Korony zębowe są rozwiązaniem uniwersalnym, jednak warto jest także znać alternatywy, gdyż nie muszą one sprawdzić się w każdym przypadku. Czasem dużo bardziej opłaca się zastosować takie rozwiązanie jak wypełnienia onlay, które prawdopodobnie okaże się tańsze, a uzyskany efekt może okazać się zbliżony.

 

Rodzaje koron zębowych

 

Korona zębowa dzieli się na rodzaje materiałów, z których zostały wykonane. Korony zębowe wykonuje się między innymi z porcelany. Porcelana stomatologiczna jest powszechnie stosowanym materiałem – w koronach, ale także na przykład w licówkach – co oznacza, że cieszy się wysoką renomą.

 

Korony zębowe porcelanowe faktycznie oferują efekt zbliżony do naturalnego. Korony zębowe porcelanowe wyglądają naturalnie, jednak ich cena jest stosunkowo wysoka – ten rodzaj koron jest jednym z najdroższych. Mimo wszystko, warto jest postarać się o to, aby w miarę potrzeb ich sfinansowanie było możliwe.

 

Korony zębowe kompozytowe to tańsza alternatywa dla koron porcelanowych. Korony zębowe kompozytowe nie są tak atrakcyjne, jak korony zębowe porcelanowe, jednak w dalszym ciągu gwarantują zadowalający efekt. Ich trwałość niestety także jest dużo niższa. Natomiast ich cena jest zdecydowanie niższa, niż cena, jaką przychodzi zapłacić za korony zębowe porcelanowe.

 

Korony zębowe akrylowe to rodzaj koron, które stosuje się jedynie tymczasowo, najczęściej na czas trwania leczenia. Ich trwałość jest bardzo niska, dlatego korony zębowe akrylowe nie zdadzą egzaminu przy codziennym użytkowaniu. Plusem, jaki posiadają korony akrylowe, jest fakt, że wyrabia się je na miejscu, od ręki. 

 

Zalety koron protetycznych

 

Korony protetyczne posiadają wiele zalet. Korony są przede wszystkim trwałe. Korona może wytrzymać nawet kilkanaście lat. Korona jest odporna na powstawanie próchnicy. Każda korona wygląda praktycznie jak naturalny ząb.