Protetyka zalicza się do jednej z poddziedzin stomatologii, której głównym celem jest rozwiązywanie problemów m.in. takich jak bezzębie. Zastosowanie protetyki pozwala na przywrócenie funkcjonalności szczęki, poprawę estetyki uśmiechu poprzez wypełnienie luk w uzębieniu, a także uniknięcie przykrych konsekwencji wynikających z tego, że w szczęce brakuje zębów. Do takich konsekwencji zalicza się m.in. zanik kości, który w konsekwencji prowadzi na przykład do zmiany rysów twarzy czy wypadania pozostałych, zdrowych zębów.
Dowiedz się, czym są protezy zębowe i dlaczego warto jest skorzystać z ich dobrodziejstw.
Rodzaje i zalety protez ruchomych
Protezy zębowe ruchome charakteryzują się różnorodnością. Nie istnieje jeden rodzaj protez, który stosuje się u każdego pacjenta. Protezy są wysoko rozwinięte – różnią się stosowanymi zaczepami, technologią w której zostały wykonane, obejmowanym obszarem i nie tylko. Protezy zębowe stosuje się zarówno u tych pacjentów, którzy utracili zarówno tylko część, jak i wszystkie zęby.
To, że pacjent nie ma jakiegokolwiek uzębienia, nie stanowi przeszkody w zastosowaniu protezy. Proteza może być zamocowana na przykład na implantach. Proteza na implantach to nowoczesne rozwiązanie – połączenie dwóch sposobów na leczenie protetyczne.
Wyróżnia się dwa rodzaje protez – nakładowe i szkieletowe. Szkieletowe protezy mocuje się na zębach pacjenta, dzięki czemu trzymają się one sztywno w jamie ustnej. Protezy nakładowe wykorzystują korzenie zębów – dotyczy to przypadków w których ząb jest zbyt zniszczony, by w całości wykorzystać go do odbudowy protetycznej i ustabilizowania protezy.
Rodzaje i zalety protez stałych
Protezy stałe to protezy, które, adekwatnie do nazwy, mocowane są permanentnie. Proteza mocowana w ten sposób trzyma się bardzo stabilnie i nie porusza się, co całkowicie niweluje ryzyko wypadnięcia jej z jamy ustnej. Zniwelowanie tej poważnej wady stanowi jedno z największych udogodnień, względem protez ruchomych.
Proteza stała nie jest ściągana na noc, jak ma to miejsce w przypadku protez ruchomych, co sprawia, że konieczne jest jej noszenie przez cały dzień. Z drugiej strony, pacjent traci konieczność każdorazowego wkładania jej wtedy, gdy jest to konieczne. To również stanowi sporą zaletę, którą warto jest mieć na uwadze.
Higiena protez stomatologicznych
Proteza stomatologiczna na co dzień nie wymaga dużej uwagi. Czyszczenie protez stomatologicznych jest bardzo proste – wystarczy przestrzegać kilku ważnych zaleceń. Przede wszystkim, zalecamy, by pamiętać o tym, że protez nie czyści się pastami do zębów. Zawierają one substancje ścierne w większym lub mniejszym stężeniu, więc ich używanie w konsekwencji może prowadzić do powstawania różnych skaz na protezie. Rekomendujemy wykorzystywanie specjalnych past antybakteryjnych, które oczyszczą protezę ze wszelkich bakterii, mogących spowodować powstawanie różnych zanieczyszczeń, kwalifikujących protezę do wymiany.