Licówki kompozytowe – charakterystyka

Protetyka

Licówki to nieodłączny element stomatologii estetycznej. Wyróżnia się kilka rodzajów licówek, różniących się materiałem, z którego zostały wykonane. Licówki kompozytowe to jeden z często wybieranych rodzajów licówek, pozwalający na korektę różnych niedoskonałości uśmiechu. Dowiedz się, czym są licówki kompozytowe, jaki jest ich koszt i kiedy warto je zastosować.

Czym są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są cienkimi płatkami, które nakłada się na zęby. Do ich nałożenia używa się specjalnego kleju, zapewniającego im odpowiednią stabilność. Ten rodzaj licówek wykonany jest z kompozytu – materiału, którego używa się również do wypełnień zębów.

Licówki kompozytowe charakteryzują się wysoką trwałością, nieco mniejszą niż licówki wykonane z porcelany, ale wciąż zadowalającą. Dodatkowo, efekt estetyczny oferowany przez licówki kompozytowe jest bardzo zbliżony do droższych odpowiedników. Niektórzy twierdzą, iż obydwa rodzaje licówek są nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka.

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Koszt licówek kompozytowych jest zróżnicowany, w zależności od renomy gabinetu i miasta. Licówki kompozytowe kosztują od 250 do 400 złotych za jeden ząb. Zważając na uzyskany efekt, to wciąż zdecydowanie niższy koszt, niż w przypadku licówek porcelanowych, które mogą kosztować nawet 1500 złotych.

Licówki kompozytowe są stosunkowo tanie, warto jest rozważyć je do zastosowania w celach estetycznych. Jeśli koszt licówek okaże się dla pacjenta zbyt wysoki, warto jest zapytać stomatologa o możliwość rozłożenia kosztu tego zabiegu estetycznego na korzystne raty.

Wskazania do założenia licówek kompozytowych

Pacjenci decydują się na licówki kompozytowe z kilku powodów. Przede wszystkim pacjentom zależy na zakryciu przebarwień, których nie da się wybielić tradycyjnymi metodami. Dotyczy to, przykładowo, przebarwień spowodowanych antybiotykami opartymi na tetracyklinie (zęby tetracyklinowe).

Licówki kompozytowe warto jest także zastosować w momencie, gdy pacjentowi zależy na zmianie, poprawie kształtu zęba. Licówki kompozytowe są w stanie sprawić, że ząb będzie wyglądać na krótszy, dłuższy, szerszy lub węższy.

Licówki kompozytowe znajdują zastosowanie także wtedy, gdy pacjent boryka się z problemem złamanego siecznego brzegu w przednim zębie. Ten rodzaj licówki zapewni dużo lepszą i trwalszą ochronę, niż inny rodzaj wypełnienia.

Dodatkowo, użycie licówek – kompozytowych, a także innych, jest w stanie całkowicie zamknąć diastemy – szpary wstępujące pomiędzy górnymi jedynkami.