implant

Zakładanie implantu stomatologicznego

Implantologia

Implantologia, czyli dziedzina stomatologii skupiona na efektywnym wykorzystywaniu rozwiązania, jakim są implanty zebów stale się rozwija, jednakże o dziwo duża część pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego jak faktycznie wygląda jego zakładanie. Czym est implant zęba? Jak wygląda proces, w którym stomatolog wszczepia implanty zębowe? Co zrobić, żeby implanty zębów służyły nam jak najdłużej? Przekonajmy się w dzisiejszym artykule!

Czym jest implant zęba?

Czym więc jest Implant zęba? Otóż jest to nic innego jak drobnych rozmiarów śruba, która ma zastąpić brakujący korzeń zęba utracony w wyniku wypadnięcia lub ekstrakcji zęba. Implant umieszczany jest bezpośrednio w miejscu braku zębowego. Implanty to dziś bezapleacyjnie najskuteczniejsze rozwiązanie.

Z czego składa się proces wszczepiania implantu zęba?

Proces umieszczania wszczepów, jakimi są implanty zębowe w jamie ustnej można podzielić na trzy kluczowe fazy:

  • przygotowanie tkanek pod umieszczenie wszczepu, jakim jest implant zęba,
  • wkręcenie implantu w miejsce braku zębowego wraz z procesem gojenia,
  • odbudowa protetyczna, której podstawą są implanty zębów.

Etap pierwszy zakładania implantu

Pierwszy etap to ten, w którym stomatolog dokonuje przygotowania tkanek pod wszczepienie implantu. Aby implant był stabilny, niezbędne jest rozcięcie dziąsła, tak aby możliwe było dotarcie do kości szczęki lub żuchwy. Miejsce braku zębowego, w którym umieszczony zostaje implant zostaje przygotowane poprzez nawiercenie drobnego rozmiarów otworu.

Etap drugi zakładania implantu

Jeżeli otwór pod implant zęba będzie wykonany we właściwy sposób, możliwe będzie wkręcenie wszczepu w miejsce brak uzębienia. Po tym, jak implant bądź implanty zostaną umieszczone w jamie ustnej, rozpocznie się proces zrastania ich z kością. Rana zostaje zaszyta, co rozpoczyna proces gojenia.

Etap trzeci zakładania implantu

Po upływie wyznaczonego czasu (implanty zwykle wymagają kilku miesięcy) możliwe jest stworzenie odbudowy protetycznej na podstawie implantu. Same implanty zębowe umożliwiają to, aby możliwe było wykorzystanie zarówno korony, mostu protetycznego jak i innej protezy stałej. Każda odbudowa protetyczna tworzona jest na podstawie wycisków.

Jak dbać o implant po zabiegu?

Ząb osadzony na implancie wbrew pozorom nie wymaga żadnego specjalnego traktowania. Ot wystarczy skorzystać z tradycyjnego zestawu działań — szczotkujcie dokładnie zęby, używajcie nici dentystycznej oraz dbajcie o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a nic nie powinno was zaskoczyć!