Implanty stomatologiczne

Ważne informacje o implantach stomatologicznych

Implantologia

Implanty zębowe pomimo tego, że są rozwiązaniem, które znane jest od wielu lat, to nadal bywają owiane mgłą tajemniczy. Pragniemy jednak, aby nasi czytelnicy mogli cieszyć się tym, co oferują implanty zębów. Czym więc jest sam implant zęba? Co sprawia, że implant nie może być zastosowany? Ile trwa umieszczenie implanty w jamie ustnej? Czy implant można wszczepić w każdej sytuacji? To właśnie tego dowiecie się w tym artykule!

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to nic innego jak śruba (najczęściej wykonana z tytanu czy cyrkonu), która ma zastąpić brakujący korzeń zęba w miejscu ubytku. Stabilność, jaką oferują implanty zębowe są wręcz kluczowe dla pozytywnych efektów dalszego leczenia protetycznego. Implant umieszczany jest bezpośrednio w kości, przez co staje się on elementem naszej jamy ustnej.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty są wykonywane z tytanu oraz tlenku cyrkonu. Zasadność wykorzystania tych materiałów podyktowana jest tym, że są one całkowicie biokompatybilne, dzięki czemu ryzyko tego, że implanty będą źródłem powstania reakcji alergicznych jest zminimalizowanie. Główną różnicą pomiędzy wyborem tych implantów jest ot, że implant zęba tytanowy ma kolor zbliżony do szarości, podczas gdy ten wykonany z tlenku cyrkonu kolorem przypomina kość słoniową. Implanty z cyrkonu są też znacznie droższe i rzadziej wykorzystywane — pamiętajcie o tym, gdy zechcecie poddać się leczeniu implantologicznemu w swoim gabinecie?

Implanty zębowe — przeciwwskazania

Implanty zębowe będą niemożliwe do wykorzystania u pacjentów z chorobami przyzębia, czy też z innymi nie ustabilizowanymi chorobami ogólnymi. Mowa tutaj o cukrzycy, czy schorzeniach na tle układu krwionośnego. Jeżeli też zmagacie się z niewystarczającą ilością tkanki kostnej, uniemożliwiającej wszczepienie implantu — również będzie trzeba się wstrzymać.

Ile trwa wszczepienie implantu?

Wszczepienie uzupełnienia, jakim jest implant zęba zwykle zajmuje jedną wizytę i zajmuje około pół godziny. Operacja z wykorzystaniem implantu jest znacznie mniej inwazyjne niż chociażby wyrwanie ósemki. Znacznie dłużej trwa tak zwana osteointegracja, czyli czas, w którym implant zrasta się z kością. Proces integracji implantu z kością może trwać nawet pół roku.

Czy implant można wszczepić każdemu?

Implant zęba może być zastosowany u każdego pacjenta, który ma odpowiednią ilość i gęstość kości w żuchwie lub szczęce. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie właściwej jakości implantacji oraz stabilnej odbudowy protetycznej.