Palenie papierosów, a trwałość implantu stomatologicznego

Implantologia

Papierosy i inne wyroby tytoniowe od zawsze „cieszą się” złą sławą. Nie bez powodu – papierosy powodują szereg chorób, mogących prowadzić nawet do śmierci, utrudniają gojenie ran, przekładają się na pogorszenie kondycji jamy ustnej. Papierosy również mają niekorzystny wpływ na leczenie implantologiczne. Dowiedz się, czy papierosy mają negatywny wpływ na to, jak przebiega leczenie implantologiczne i czy od tego zależy trwałość implantu stomatologicznego. 

 

Czy palenie papierosów może wpłynąć na trwałość implantu zębowego?

 

Implanty stomatologiczne to popularne rozwiązanie, które jest w stanie skutecznie zastąpić naturalny korzeń zęba, a także posłużyć jako podstawa do dalszej odbudowy protetycznej z pomocą korony protetycznej. Wykorzystanie implantów stomatologicznych staje się coraz popularniejszym trendem – nawet mimo zaporowej ceny, jaką przychodzi zapłacić za całkowite leczenie implantologiczne.

 

Jednym z przeciwwskazań, dla którego nie zaleca się wykonywania leczenia implantologicznego, jest nałogowe palenie papierosów. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego nałogowi palacze papierosów nie powinni podejmować się leczenia implantologicznego – przynajmniej do czasu zaprzestania realizowania tego nałogu.

 

Jak wszyscy wiedzą, papierosy mają szkodliwy wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Za paleniem papierosów kryje się rak – płuc, krtani i nie tylko, gorszy wygląd, zmarszczki mimiczne spowodowane paleniem i wiele innych. Papierosy mają też niekorzystny wpływ na to, jak przebiega leczenie implantologiczne i jak długo implant utrzyma się w jamie ustnej – i jest to naukowo potwierdzone.

 

W 2014 pojawiła się publikacja o tytule „The effect of cigarette smoking habits on the outcome of dental implant treatment”. Jest to publikacja, która, w dużym uproszczeniu, opisuje wpływ palenia tytoniu na implant. Płynie z niego wniosek, że przyjęcie implantu przez organizm odbywa się dużo rzadziej u palaczy, niż u osób niepalących. 

 

Publikacja ta opisywała szczegółowo wpływ ilości spalonych papierosów na implant. To, że papierosy utrudniają przyjęcie się implantu, zdążyliśmy się już dowiedzieć. Natomiast jak to wygląda w kwestii spożycia? Przecież każdy palacz pali różne ilości papierosów na dobę. Kształtuje się to następująco – odsetek odrzuceń implantu wynosi prawie 10% u osób, które palą między 31 a 40 papierosów dziennie. U osób palących 1-10 papierosów dziennie wskaźnik jest ten dwukrotnie mniejszy – wynosi 4,3%. To spora różnica, mimo wszystko warto jest wstrzymać się z paleniem papierosów.