Implanty cyrkonowe – lepsza alternatywa niż tytanowe?

Implantologia

Implantologia jest działem stomatologii, który przez ostatnie lata uległ znaczącemu rozwojowi. Wynika to z faktu, że pacjenci są w stanie zapłacić więcej, jednak chcą mieć pewność, że wykorzystane rozwiązanie będzie im towarzyszyć przez lata. Skoro pacjenci stworzyli taką możliwość, to stomatolodzy postanowili z niej skorzystać.

 

Implanty uległy znaczącemu rozwojowi przez ostatnie lata. Rynek implantów jest przeliczany na setki milionów złotych, o ile nie na miliardy. To nie dziwi – znaczący wzrost popularności rozwiązania protetycznego, jakim są implanty, wpłynął na tę wartość. Do niedawna pacjenci znali tylko implanty tytanowe – najbardziej rozpowszechnione – jednak od pewnego czasu coraz większą część rynku zdobywają implanty cyrkonowe.

 

Implanty cyrkonowe to stosunkowo nowy wynalazek w dziedzinie implantologii, który warto jest poznać. Implanty tego rodzaju posiadają wiele zalet, o których warto wspomnieć – głównie dlatego, że implanty cyrkonowe niwelują pewne wady implantów tytanowych. Dowiedz się, czym są implanty cyrkonowe i dlaczego warto jest zdecydować się na implanty cyrkonowe.

 

Zalety implantów cyrkonowych

 

Implanty cyrkonowe są implantami wykonanymi z tlenku cyrkonu. Jest to materiał, który, podobnie jak tytan, świetnie odnajduje się w implantologii. Nie jest on tak popularny, jak tytan, jednak coraz więcej gabinetów stomatologicznych posiada go w ofercie.

 

Przejdźmy do zalet implantów stomatologicznych cyrkonowych. Implanty cyrkonowe posiadają ogromną zaletę estetyczną – posiadają jasny kolor, mocno zbliżony do koloru kości zęba. Oznacza to, że obniżenie linii dziąseł, które z różnych powodów może się zdarzyć, nie spowoduje negatywnego efektu estetycznego. Obniżenie linii dziąseł obnaża implanty, więc obnażenie szarego implantu nie byłoby zbyt komfortowe.

 

Prócz tego, takie implanty są całkowicie biokompatybilne – nie wywołują reakcji uczuleniowych, co może mieć miejsce w przypadku implantów takich jak implanty tytanowe.

 

Zastosowanie implantów cyrkonowych

 

Implanty cyrkonowe stosuje się w dokładnie takich samych przypadkach, jak implant tytanowy. Ten rodzaj implantów charakteryzuje się szeregiem zalet, których nie posiada implant tytanowy, dlatego warto jest przekalkulować wszelkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań i ocenić, który z nich najlepiej wpisze się w potrzeby danego pacjenta. Implant cyrkonowy jest dużo lepszy dla osób, którym zależy na lepszym efekcie estetycznym i dla tych, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z implantu wykonanego z tytanu.