Czy warto zdecydować się na nakładki na zęby?

Protetyka

Stomatologia estetyczna, a także ortodoncja, oferują pacjentom coraz nowocześniejsze i ciekawsze rozwiązania. Wynika to z faktu, że potrzeby pacjentów stale ewoluują – wraz z chęcią podążania za nowymi trendami, pojawiają się odpowiadające im rozwiązania. Nakładki mogą sprawdzić się w przypadku, gdy chcemy rozjaśnić nasz uśmiech, skorygować go, a także wyleczyć się z bruksizmu. I nie tylko! Dowiedz się, czym są nakładki na zęby, jakie są ich rodzaje i dlaczego warto jest się nad nimi zastanowić.

 

Czym są nakładki na zęby?

 

Nakładki na zęby to ogólna nazwa dla grupy nakładek, które mają całkowicie różne przeznaczenie. Docelowo, każda z nich pozytywnie wpłynie na nasz uśmiech, jednak używa się ich adekwatnie do potrzeb. Na przykład – można zastosować nakładki w przypadku wad zgryzu, chęci poprawy kolorytu zębów i nie tylko.

 

Z racji tego, że kształt naszych zębów różni się, zaleca się wykonywanie spersonalizowanych nakładek na zęby – niezależnie od przeznaczenia. Dotyczy to szczególnie nakładek ortodontycznych – zastosowanie gotowych nakładek, dostępnych w internecie, może spowodować u pacjenta trudne do wyleczenia skutki uboczne.

 

Niektóre rodzaje nakładek można wykonać samemu – na przykład do wybielania zębów w domu – jednak ich przyleganie i precyzyjność metody wykonania stoi na stosunkowo niskim poziomie. Dużo lepiej jest skontaktować się ze stomatologiem, który przygotuje dokładne nakładki na zęby.

 

Jakie nakładki są dostępne u stomatologa?

 

Wyróżniamy kilka rodzajów nakładek, mających całkowicie różne zastosowanie. Pierwszymi, jednymi z najpopularniejszych nakładek na zęby, są licówki. To prawda – licówki nakłada się na zęby, dlatego też znalazło się dla nich miejsce w tym artykule. Licówki służą ogólnej poprawie wyglądu uśmiechu – można z ich pomocą poprawić kolor uzębienia, poprawić kształt zębów, zniwelować pewne wady, np. diastemę i nie tylko.

 

Nakładki do wybielania to kolejny stosowany rodzaj nakładek. Nakładki do wybielania można przygotować samemu, jednak takie nakładki słabo przylegają do zębów, przez co marnuje się spora ilość żelu wybielającego. Dużo rozsądniej jest wykonać takie nakładki w gabinecie stomatologicznym.

 

Nakładkami ortodontycznymi nazywa się m.in. nakładki Clear Aligner, które są w stanie zniwelować pewne wady zgryzu. Ich zaletą jest brak konieczności noszenia ich przez cały dzień – w ciągu dnia mamy czas na to, by spokojnie przeprowadzić dokładną higienę jamy ustnej.

 

Nakładki niwelujące bruksizm to kolejny typ nakładek. Szyny relaksacyjne pozwalają zwalczyć tę chorobę.