Licówki czy korony?

Bez kategorii

Stomatologia od lat nie jest już tylko sposobem na leczenie zębów. W obecnych czasach stomatologia poszła krok dalej — oprócz leczenia zębów, z pomocą rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej jesteśmy w stanie poprawić wygląd zębów. Niektóre zabiegi są bezpośrednio powiązane z kilkoma działami stomatologii — na przykład skaling to zabieg powiązany z profilaktyką zębów, ale także ze stomatologią estetyczną i periodontologią. Niemniej jednak istnieją pewne rozwiązania, które są ściśle związane ze stomatologią estetyczną — i do nich należą na przykład licówki czy korony. W tym artykule wyjaśnimy, licówki czy korony co lepsze, a także czym się różni korona od licówki.

 

Czym się różni korona od licówki?

 

Licówki czy korony — czego potrzeba, aby być w stanie podjąć dobrą decyzję? Trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym różnią się te dwa rozwiązania. Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym są licówki i w jakich przypadkach się je stosuje.

 

Licówki to cienkie płatki — najczęściej wykonane z porcelany stomatologicznej —które nakleja się na powierzchnię zęba. Pozwalają one na całkowitą metamorfozę uśmiechu — niezależnie od tego, z jakim problemem się zmagamy. Wszelkie przebarwienia, których nie da się wybielić, ukruszenia, nieatrakcyjny kształt zębów — to wszystko można zakryć licówkami. Nawet w przypadku niewielkich wad zgryzu, czy też diastem — licówki okazują się bardzo pomocne. Aby zamocować licówki, konieczne jest posiadanie zdrowego zęba, który następnie zostanie delikatnie oszlifowany. Wytrzymałość licówek porcelanowych szacuje się na 10-15 lat.

 

Korony protetyczne wykonuje się z porcelany lub kompozytu. Ich zastosowanie jest nieco inne — stosuje się je w przypadku, gdy ubytek zęba jest bardzo duży, czyli na przykład po leczeniu kanałowym, można je także stosować przy leczeniu implantologicznym. Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku, gdy pacjent zmaga się z bezzębiem — w takiej sytuacji istnieje możliwość odbudowania uśmiechu na poziomie wizualnym zbliżonym do naturalnego. 

 

Znajomość charakterystyki poszczególnych rozwiązań pozwoli ci na łatwiejsze określenie, które rozwiązanie stosuje się w danym przypadku. Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami jest fakt, iż licówka najczęściej stosowana jest w celu poprawy estetyki uśmiechu, a korona protetyczna w momencie, gdy ząb wymaga odbudowy, bądź też zmagamy się z bezzębiem.

 

Licówki czy korony co lepsze?

 

Ze względu na to, że zarówno licówki, jak i korony stosuje się w różnych przypadkach, trudno jest je porównywać. Natomiast można bez wątpienia stwierdzić, że w swoich kategoriach są to najlepsze rozwiązania. Nie ma lepszego rozwiązania od licówek, które w tak naturalnym stopniu poprawiłoby estetykę uśmiechu — posiadacze licówek nie muszą się martwić, że, przykładowo, ich zęby nie wybielą się w pożądanym stopniu. W przypadku koron mocowanych na implanty — jest to obecnie najlepsze rozwiązanie protetyczne, żadne inne rozwiązanie nie oferuje tak zbliżonych odczuć i wyglądu do naturalnego zęba.