Jak usunąć płytkę nazębną?

Bez kategorii

Profilaktyka zębów powinna być nieodłącznym elementem dnia każdej osoby. Dbanie o zęby pozwala zapobiegać chorobom zębów, a także sprawia, że nasze zęby są w permanentnie nienagannej kondycji. Aby odpowiednio przeprowadzać zabiegi profilaktyczne, powinniśmy być zapoznani z tym, na co konkretnie jesteśmy narażeni. Przede wszystkim warto zacząć od płytki nazębnej — w tym artykule dowiesz się, co to jest płytka nazębna, a także na czym polega usuwanie płytki nazębnej. Sprawdź, jak usunąć płytkę nazębną.

 

Co to jest płytka nazębna?

 

Na pewno zastanawiasz się, co to jest płytka nazębna. Na jej powstawanie tak naprawdę jest narażony każdy z nas — niezależnie od tego, jak dobrze dbamy o zęby. Płytka nazębna to osad nazębny, który pojawia się praktycznie bezpośrednio po jedzeniu. Płytkę nazębną nazywa się także płytką bakteryjną, gdyż w jej składzie zawierają się bakterie — początkowo niepróchnicotwórcze, a z czasem do jej składu dołączają bakterie próchnicotwórcze.

 

Nalot ten charakteryzuje się nieco ciemniejszym kolorem od koloru zęba, dlatego łatwo jest wykryć jego obecność. Na kolor płytki nazębnej wpływ ma to, co spożywamy — na ciemnienie płytki wpływ ma picie czarnej herbaty czy kawy, a także palenie papierosów. Powstawanie płytki nazębnej jest ograniczane przez ślinę, jednak niezależnie od tego płytka nazębna i tak narasta — a naszym zadaniem jest jej regularne usuwanie.

 

Warto wiedzieć, że nagromadzona płytka nazębna to punkt wyjściowy do rozwoju kamienia nazębnego, którego nie da się usunąć tak łatwo. Jak usunąć płytkę nazębną? Usuwanie kamienia nazębnego jest zdecydowanie bardziej wymagające, niż redukcja powstałej płytki nazębnej. Proces, w którym płytka nazębna zamienia się w kamień nazębny, nazywa się mineralizowaniem płytki nazębnej.

 

Usuwanie płytki nazębnej

 

W związku z tym, że jesteś narażony na rozwój płytki nazębnej powinieneś wiedzieć, jak usunąć płytkę nazębną. Do codziennego usuwania płytki nazębnej w zupełności wystarczy szczotkowanie i nitkowanie zębów. Aby poprawić efektywność tego procesu, przede wszystkim należy:

  • Zapoznać się z technikami czyszczenia zębów — w takiej sytuacji możesz skontaktować się ze stomatologiem, który dokładnie zobrazuje ci, jak usunąć płytkę nazębną z wykorzystaniem szczoteczki i nitki dentystycznej,
  • Dodatkowo warto jest wymienić szczoteczkę na soniczną — wykazuje ona dużo wyższą skuteczność oczyszczania, niż szczoteczka manualna.

 

Wiesz już, jak usunąć płytkę nazębną na co dzień. Natomiast ważne jest także, jak ją usuwać u stomatologa. Wiedza na temat tego umożliwi ci jeszcze skuteczniejsze usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej. Warto jest przeprowadzać takie zabiegi jak skaling i piaskowanie. Skaling jest wykorzystywany do usuwania kamienia nazębnego — jednak dodatkowym efektem jest także usunięcie płytki nazębnej. 

 

Piaskowanie przeprowadza się głównie po to, by usunąć z powierzchni zębów wszystkie osady — w tym także płytkę nazębną. Połączenie skalingu i piaskowania pozwala skutecznie usunąć płytkę nazębną i inne zanieczyszczenia zęba. Dodatkowo warto jest przeprowadzić polishing, który spowolni proces odkładania płytki nazębnej i kamienia nazębnego.