Aparat na zęby - nowoczesny

Aparat na zęby – nowoczesny

Ortodoncja

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się aparat na zeby nowoczesny. W różnych kształtach i rozmiarach dostępne są tego typu aparaty. Nie musisz się o nic martwić, ponieważ ortodonta wybierze odpowiedni model dla Ciebie. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej można było tylko pomarzyć.

Aparat na zęby – jaki model wybrać i jakie są koszty?

Pacjenci nie muszą się już ograniczać tylko do klasycznego aparatu metalowego. Większość modeli jest bardzo dyskretna i nie rzuca się w oczy. W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się aparat na zeby nowoczesny, a także podpowiemy ile kosztuje. Całkowity koszt aparatu jest uzależniony od tego, z jakich materiałów jest wykonany. Około 2000 zł za jeden łuk trzeba zapłacić za klasyczny, metalowy aparat ortodontyczny. Zdecydowanie wyższe są ceny za estetyczny aparat na zeby nowoczesny i kształtują się w granicach 3000-4000 zł. Dla pacjentów dorosłych polecany jest aparat samoligaturujący, który dostępny jest w wersji ceramicznej oraz metalowej.

Nie ulega wątpliwości, że wersja ceramiczna prezentuje się dużo lepiej pod względem estetycznym. Koszt aparatu samoligaturującego wynosi około 2500 zł za metalową wersję. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty wstępnej konsultacji ortodontycznej oraz wizyty diagnostycznej, na której przygotowywany jest plan leczenia. Potem jeszcze trzeba uczęszczać na wizyty kontrolne, podczas których lekarz sprawdza, czy leczenie przebiega prawidłowo. Aparat podtrzymujący efekt leczenia należy zastosować na koniec aktywnej fazy leczenia ortodontycznego. Koszty zależą przede wszystkim od rodzaju aparatu retencyjnego, wybranego przez lekarza.

Poznaj nowoczesną metodę na piękny uśmiech

Aparat na zęby Invisalign też cieszy się dużym uznaniem. Nie posiada on metalowych zamków oraz drutów. To sprawia, że aparat jest naprawdę bardzo dyskretny i nie rzuca się w oczy. Zbudowany jest z plastikowych przezroczystych elementów, które wyrównują zęby. Nie da się ukryć, że wizualnie przypomina nakładkę do wybielania zębów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że taki aparat możesz zdejmować do picia oraz jedzenia. Trzeba się jedynie upewnić, że nosisz go codziennie minimum 19-21 godzin. Jest praktycznie niewidoczny, a do tego bardzo wygodny. Pacjent nie musi wprowadzać dużych zmian w sposobie pielęgnacji jamy ustnej oraz diecie. Właściwie w każdej chwili można go zdjąć i ponownie założyć.

Przeważnie jest jednak droższy od klasycznych aparatów na zęby. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elastyczność oraz komfort. Sprawdzi się dobrze, jeśli zgryz wymaga tylko niewielkich korekt. Aparat na zęby samoligaturujący wygląda prawie tak samo jak tradycyjny aparat ortodontyczny. Jednak zamiast elastycznych ligatur wykorzystuje klipsy. To znacząco zmniejsza tarcie między elementami aparatu. W ten sposób można znacząco zmniejszyć nasilenie tkliwości zębów w trakcie leczenia. Z pewnością słyszałeś kiedyś, jak ktoś narzeka na tkliwość zębów po wizycie aktywacyjnej stały aparat. Te niedogodności są dużo mniejsze przy zastosowaniu aparatu samoligaturującego.

Budowa aparatu umożliwia utrzymanie zębów w czystości. Tego typu aparat może być używany do leczenia zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych problemów. Z wysokiej jakości stopów metali wykonany jest tradycyjny aparat metalowy na zęby. Warto podkreślić, że do zamków na zębach przymocowany jest łuk, który zapewnia równomierny nacisk. Stosunkowo nowym dodatkiem do tradycyjnych modeli jest łuk aparatu aktywowany ciepłem. Żeby przyspieszyć leczenie wykorzystywane jest ciepło w jamie ustnej. Możliwość wyboru koloru gumek wokół każdego zamka podoba się wielu osobom.

Dzięki temu każdy pacjent może spersonalizować swój aparat na zęby. Godny polecenia jest także aparat ceramiczny na zęby, który pod względem wielkości i kształtu przypomina klasyczny metalowy aparat. Jest wyprodukowany z ceramicznego materiału, który idealnie wtapia się w naturalny kolor uzębienia.

Niewidoczny aparat na zęby

Osoby, którym zależy na maksymalnej dyskrecji powinny koniecznie zwrócić na niego uwagę. Należy też pamiętać, że gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Trzeba się jednak liczyć z większym kosztem, ponieważ aparat ceramiczny jest droższy od metalowego. Pamiętaj również o właściwej i regularnej pielęgnacji, ponieważ można go bardzo łatwo zabrudzić. W trakcie poszukiwania aparatu zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również praktyczne. Tylko wtedy będziesz w pełni zadowolony ze swojego wyboru. Najlepiej zapytać o opinię doświadczonego stomatologa. Na początku trzeba wybrać się do lekarza ortodonty, który wykona wyciski górnej i dolnej linii zębów, a także dokładnie zbada wadę twojego zgryzu.

Aparat na zeby nowoczesny jest wykonany z wytrzymałych materiałów, a do tego jest praktycznie niewidoczny. Bardzo ważne jest, żeby zęby były wyleczone z próchnicy i kamienia nazębnego przed założeniem aparatu. Gipsowy odlew zębów lekarz wykonuje, gdy zostanie już przygotowany wycisk. W kolejnym etapie lekarze przedstawiają czas trwania leczenia oraz koszty aparatu. Odebranie gotowego już aparatu ortodontycznego jest ostatnim krokiem. Przeważnie jest gotowy do odbioru w ciągu kilku tygodni. Niestety cena aparatu samoligaturującego ortodontycznego nie jest najniższa. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to rozwiązanie trwałe, a do tego skuteczne. Teraz wiesz już, jakie zalety ma aparat na zeby nowoczesny.