Sposób na piękne zęby – licówki

Protetyka

Jak sprawić, by uśmiech zyskał na jakości już w trakcie zaledwie kilku wizyt u stomatologa? Zdecyduj się na licówki! Ich użycie pozwala na uzyskanie niemalże natychmiastowych efektów, dzięki którym zredukujesz ilość widocznych przebarwień, nierówności, a także poprawisz kształt swoich zębów. Dowiedz się, jaką budowę mają licówki i kiedy warto jest je zastosować.

Czym są licówki?

Licówki to nakładki w formie płatków porcelanowych, które umieszcza się na zębie. Ich grubość sięga maksymalnie 1 milimetra, w zależności od potrzeb danego pacjenta. Ich użycie sprawia, że wszelkie defekty, które występują na zębie, zostają zamaskowane. Pacjenci decydują się na licówki głównie ze względów estetycznych. Efekt, uzyskany dzięki nim, jest szybki i widoczny tuż po zabiegu.

Dla kogo?

Na licówki decydują się osoby, które chcą łatwo skorygować swój uśmiech. Licówki poprawiają odcień zębów, kształt, a także likwidują szpary między zębami. Licówki znajdują także zastosowanie u osób, które posiadają widoczne wypełnienia, na przykład amalgamatowe – licówki pozwalają na ich ukrycie.

O tym, czy dany pacjent może użyć licówki na poszczególnych zębach, zadecyduje lekarz dentysta. Jeśli zęby są zbyt zniszczone, umieszczenie licówki może zakończyć się niepowodzeniem. Osoby, które posiadają zęby zbyt zniszczone na licówki, mogą zdecydować się na korony protetyczne.

Do poprawnego zamocowania licówki potrzebny jest zdrowy ząb – bez próchnicy; licówki mogą być umieszczone tylko wtedy, gdy nie zmagamy się również z wadami zgryzu, a także chorobami dziąseł. Niezalecane jest stosowanie licówki u osób, które borykają się np.  z bruksizmem lub innymi niekorzystnymi nawykami, typu obgryzanie paznokci.

Zalety licówek

Licówki przeważają nad koronami tym, że ich montaż nie wymaga dużej ingerencji w zęba. W porównaniu do montażu korony, licówki są pod tym względem nieinwazyjne – ich przyklejenie wymaga zeszlifowania jedynie cienkiej warstwy zęba, zdarza się też, że nawet to nie jest konieczne.

Licówki są neutralne na mocne przebarwienia, próchnicę, ścieranie. Zastosowany materiał – porcelana – jest kolorystycznie bardzo zbliżony do naturalnych zębów, przez co ciężko jest ocenić, czy dana osoba jest posiadaczem licówek. Warto jest mieć na uwadze, że prawidłowy montaż licówek gwarantuje brak widoczności linii styku licówek i zębów, co jeszcze bardziej przemawia za ich zastosowaniem.

Przyklejenie licówek wymaga maksymalnie pięciu wizyt u stomatologa – z reguły da się to zrobić już przy drugiej, trzeciej wizycie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *