Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

Protetyka

Stomatolodzy, którzy specjalizują się protetyce, obecnie oferują szereg atrakcyjnych rozwiązań, mających na celu wyeliminować problem częściowego lub całkowitego braku uzębienia u pacjenta. Obecnie stosowane rozwiązania są skuteczne – co oznacza, że prócz oferowanego efektu estetycznego, skutecznie hamują zanikanie tkanki kostnej, przesuwanie pozostałych zębów, chronią od ich wypadnięcia za sprawą przesuwania.

Jednym z takich rozwiązań są protezy zębów. Proteza ruchoma może być stosowana u pacjentów borykających się z problemem całkowitego lub częściowego bezzębia. Dowiedz się, czym charakteryzują się protezy ruchome i którzy pacjenci mogą nosić protezy.

Protezy ruchome

Protezy ruchome stanowić zastępstwo zarówno dla kilku zębów, jak i dla całej linii zębów. Taka proteza charakteryzuje się możliwością wyciągania ze szczęki; powinno się robić to na noc, celem zapewnienie odpowiedniej regeneracji elementom jamy ustnej, z którymi protezy mają styczność. Minusem protezy ruchomej jest fakt, iż nosząc ją, odnosi się wrażenie, że jest ona ciałem obcym. Tak jest w istocie – proteza ruchoma potrzebuje czasu, nim pacjent całkowicie się do niej przyzwyczai.

Lekarz protetyk powinien zadbać o to, by proteza ruchoma była możliwie dobrze dopasowana do pacjenta. Tylko wtedy odczucia związane z jedzeniem, mówieniem, piciem będą w miarę satysfakcjonujące. Mimo wszystko, proteza ruchoma nie oferuje takich odczuć jak wtedy, gdy posiada się naturalne zęby lub implanty stomatologiczne.

Na szczególną uwagę zasługują protezy ruchome częściowe. Wyróżnia się trzy rodzaje protezy ruchomej częściowej – jedna z nich może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dowiedz się, jaki podział istnieje w przypadku protezy ruchomej częściowej i czy warto się na nią zdecydować.

Protezy ruchome częściowe

Protezy ruchome częściowe obejmują jedynie kilka zębów. Ich zastosowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent posiada zęby wokół ubytku. Zęby te zostaną wykorzystane do ustabilizowania protezy.

Częściowa proteza ruchoma akrylowa należy do najtańszego rodzaju protezy ruchomej. Wynika to między innymi z materiału, z którego proteza została wykonana. Protezy akrylowe mogą być refundowane po spełnieniu określonych warunków. Ten rodzaj protezy nie jest zbyt wygodny, dlatego przy wyborze rozwiązania protetycznego, w tym odpowiedniej protezy, warto jest uwzględnić jej alternatywy.

Pacjentom doradza się również protezy szkieletowe, które wyróżniają się lepszą stabilizacją, wynikającą ze sposobu montażu. Proteza szkieletowa w całości opiera się na zębach pacjenta – to sprawia, że proteza nie osiada tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku protez akrylowych. Protezy ruchome szkieletowe są droższe, niż proteza akrylowa, dodatkowo nie są refundowane.

Trzecim rodzajem protezy ruchomej jest proteza nakładkowa. Proteza nakładkowa opiera się na implantach stomatologicznych lub korzeniach. Taka proteza może być zastosowana w momencie, gdy pacjent nie może zastosować koron zębowych, niezbędnych, gdy montowana jest proteza szkieletowa.