Nacinanie dziąseł - kortykotomia

Nacinanie dziąseł – kortykotomia

Ortodoncja

Kortykotomia to zabieg z zakresu mikrochirurgii ortodontycznej, który wykorzystywany jest w leczeniu ortodontycznym. Szczególnie zalecany jest osobom, które ukończyły dwudziesty rok życia i mają twarde czy inaczej mówiąc, wysoko zmineralizowane kości.

Kortykotomia – co to jest?

Takie kości mogą przeszkadzać, utrudniać i spowalniać proces prostowania zębów, a przeprowadzenie kortykotomii (czyli nacinanie dziąseł) zapobiega temu negatywnemu wpływowi. Wysoka skuteczność zabiegu, przy bardzo niskim ryzyku powikłań sprawia, że chociaż jest to młody odłam medycyny, to cieszy się sporym uznaniem i popularnością na całym świecie.

Największym ryzykiem, z jakim mierzy się pacjent, jest możliwość uszkodzenia korzenia zęba. To doprowadzić może niestety do konieczności usunięcia zęba, ale bardzo wysoka precyzja oraz pełna znajomość zasad przeprowadzania zabiegu i używania precyzyjnego sprzętu przez lekarza sprawiają, że to ryzyko jest bardzo mało prawdopodobne.

Wskazania do kortykotomii

Oczywiście nie każda osoba po dwudziestym roku życia, chcąca nosić aparat ortodontyczny, będzie skierowana na nacinanie dziąseł. Najpopularniejszymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu kortykotomii są cienkie i wyjątkowo delikatne dziąsła. Dużą przeszkodą w prostowaniu zębów, którą warto usunąć, jeśli jest taka możliwość, będzie posiadanie twardych kości, które są już utrwalone i nie charakteryzują się odpowiednio wysokim poziomem elastyczności.

Wskazaniem bezpośrednim do przeprowadzenia omawianego zabiegu jest też stan korzeni zębów: zwłaszcza jeśli są one podatne na zanik lub bardzo krótkie. Wykwalifikowany specjalista ortodoncji będzie w stanie rozpoznać osoby z zębami, które są oporne na przesuwanie. U takich osób leczenie może być bardzo trudne, długotrwałe i charakteryzujące się małą skutecznością. W takim wypadku dopiero po tym zabiegu leczenie będzie miało szanse przynieść oczekiwane przez lekarza i pacjenta efekty. Są to najpopularniejsze wskazania do wykonania zabiegu.

Nacinanie dziąseł – przebieg zabiegu i efekty

W dniu przeprowadzania zabiegu pacjent musi być w dobrej formie. Kategorycznie nie powinien mieć żadnej infekcji, ani opryszczki, a jego jama ustna powinna być zdrowa i, przede wszystkim, czysta. Wszelkie odchylenia w tym zakresie mogą być powodem wystąpienia niechcianych powikłań. Sam zabieg nie jest długi, bo trwa kilkadziesiąt minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje nacięcia w blaszce kostnej, a następnie zaszywa rankę. Ból może wystąpić dopiero po zejściu znieczulenia.

Gojeniu może towarzyszyć lekka tkliwość oraz obrzęk. Przez pierwsze dni warto przyjmować pokarmy w formie płynnej oraz musy czy jogurty. Trzeba też dbać w tym czasie, by temperatura jedzenia nie była zbyt wysoka. Efektem tej procedury będzie przyspieszenie leczenia ortodontycznego. Poza tym ten zabieg prawi, że po zakończeniu leczenia nie wystąpi ryzyko odsłaniania się szyjek zębowych. Zmniejsza też zdecydowanie ryzyko wystąpienia zjawiska ruchomości zębów oraz resorpcji korzeni zębów.