Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej?

Jak często wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej?

Stomatologia

Wszyscy doskonale wiemy, jak niezwykle ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Regularne i skrupulatne mycie zębów chroni je nie tylko przed próchnicą, lecz także przed nadmiernym gromadzeniem się płytki nazębnej i szeregiem wynikających z tego chorób. Często jednak zapominamy o tym, że ogromne znaczenie dla skuteczności mycia zębów ma to, jakiej jakości są używane przez nas narzędzia. Jak czesto wymieniac koncowke szczoteczki sonicznej i dlaczego jest to tak ważne?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Nie da się ukryć, że ogromne znaczenie dla jakości higieny jamy ustnej ma to, jakich używa się narzędzi. Nic więc dziwnego, że inwestujemy w zaawansowane rozwiązania, takie jak szczoteczki soniczne. Zanim jednak poznamy odpowiedź na pytanie, jak czesto wymieniac koncowke szczoteczki sonicznej, powinniśmy dowiedzieć się, jak ona w ogóle działa.

Klasyczna ręczna szczoteczka musi być wprawiana w ruch, aby jej włosie poruszało się po powierzchni zębów. Dużym unowocześnieniem jest odmiana elektryczna, której główka poruszana jest przy pomocy miniaturowego silniczka. Jeśli natomiast chodzi o odmianę soniczną, to w tym wypadku ma się do czynienia z generatorem dźwięku o bardzo wysokich częstotliwościach. Fale dźwiękowe sprawiają, że włosie główki zaczyna drgać, a po przyłożeniu do zęba odrywać nagromadzone zanieczyszczenia.

Dlaczego warto regularnie wymieniać szczoteczkę lub końcówki?

Jak zatem widać, soniczna szczoteczka elektryczna to naprawdę niezwykłe rozwiązanie technologiczne. Pomimo jednak tego że zasada jej działania jest tak interesująca, w dalszym ciągu trzeba dbać o przyziemne sprawy pokroju czystości włosia. Z jakiego powodu jest to jednak tak ważne?

Przede wszystkim wiedzieć musimy, że włosie szczoteczki z wiekiem się usztywnia i twardnieje. Będzie więc stawało się nie tylko nieprzyjemne, lecz przede wszystkim niezwykle niebezpieczne. Wysokiej jakości szczoteczki soniczne mogą poruszać włosiem z prędkością nawet 60 tysięcy ruchów na minutę. Jeśli włosie będzie stare i zniszczone, tak wysoka prędkość może nawet uszkodzić nasze szkliwo.
To jednak nie koniec zagrożeń, gdyż w starym i zużytym włosiu gromadzić się mogą zanieczyszczenia, a także bakterie, które stanowić będą spore zagrożenie.

Na sam koniec wspomnieć trzeba jeszcze o sprawie oczywistej, czyli o utracie skuteczności mycia – stare włosie będzie o wiele gorzej radziło sobie z usuwaniem płytki nazębnej i resztek jedzenia, przez co mycie zębów nie będzie tak efektywne.

Kiedy należy wymieniać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Jak zatem widać, dbanie o jakość włosia jest niezwykle ważne w każdej szczoteczce, również tej najbardziej zaawansowanej, czyli sonicznej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak czesto wymieniac koncowke szczoteczki sonicznej.

Zdecydowanie najlepiej dokonywać wymiany już po około 3 miesiącach od rozpoczęcia używania danej końcówki. Jest to czas, po którym włosie zaczyna stawać się sztywniejsze. Warto jednak obserwować zachowanie końcówki, ponieważ wymiana może być konieczna nawet nieco wcześniej.