Łamliwość zębów - przyczyny

Łamliwość zębów – przyczyny

Stomatologia

Choć zęby wydają się naprawdę trwałe i mocne, to jednak w rzeczywistości każdy człowiek musi się zmagać z ich licznymi uszkodzeniami, a także chorobami. Najczęściej ma się do czynienia oczywiście z próchnicą, lecz wcale nie mniejszym problemem jest łamanie się zębów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce zdobyć na ten temat więcej informacji. Łamliwość zębów – przyczyny, leczenie, a także zapobieganie. Co powinno się o tym wiedzieć?

Łamiące się zęby – przyczyny

Od czego więc należy rozpocząć zdobywanie informacji na temat takiego rodzaju uszkodzenia zębów? Rzecz jasna najważniejsze jest to, aby poznać powody, dla których zęby mogą się łamać. Łamliwość zębów – przyczyny. Co należy o tym wiedzieć?
Zdecydowanie najpowszechniejszym powodem, dla którego pacjenci miewają problem z ukraszonymi zębami, jest po prostu próchnica. W wyniku jej obecności w zębie pojawiać się może stopniowe osłabienie tkanek twardych, w efekcie czego szkliwo może od zęba odpadać, a nawet ząb może łamać się na duże fragmenty.
Łamliwość zębów – przyczyny inne niż próchnica, co można do nich zaliczyć? Jak można się bez trudu domyślić, próchnica to nie jedyny powód, dla którego zęby mogą się kruszyć i łamać. Oprócz tego bardzo często spowodowane jest to przez niedobór w organizmie konkretnych witamin i mikroelementów. Ukruszenie zębów może być spowodowane brakiem właściwej ilości fluoru, a także wapnia. Jak się bowiem okazuje, pierwiastki te odpowiadają za mocne kości i zęby. Ich niedobór znacznie je osłabia, co w pierwszej kolejności widoczne jest właśnie na zębach. Pierwiastki te powinny być dostarczane do organizmu przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę. Poleca się więc produkty z kategorii nabiału, lecz także jajka czy też wieprzowinę lub chleb żytni. Bardzo często kruszenie się zębów jest również wynikiem nieprawidłowej ilości witaminy D, dlatego w miesiącach z mniejszą ilością słońca zaleca się jej dodatkowe suplementowanie.
Oczywiście powyższe powody nie są jedynymi, które wpływają na podatność zębów na łamliwość. Łamliwość zębów – przyczyny środowiskowe. Przede wszystkim wymienić tu trzeba palenie papierosów, co ma olbrzymi wpływ na uszkadzanie się zębów, a także częste jedzenie twardych pokarmów. Osoba często spożywająca np. orzechy lub ziarna wystawia swoje zęby na znacznie większe obciążenie, co sprzyja ich uszkadzaniu się.
Łamliwość zębów – przyczyny mechaniczne, czyli różnego rodzaju urazy. Wbrew pozorom występują one dość często, ponieważ wystarczy upadek i niefortunne uderzenie, aby ułamać sobie ząb.

Co robić ze złamanym zębem?

Jak więc widać, przyczyny łamliwości zębów mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Ząb może się ułamać w wyniku uszkodzenia mechanicznego, z powodu nieprawidłowej diety czy też próchnicy. Bez względu jednak na to, jaki jest powód łamania się zębów, koniecznie należy się dowiedzieć, co w takiej sytuacji należy zrobić. Gdzie więc w takim wypadku trzeba się udać i jak naprawić ząb?
Podstawową sprawą, o której należy się dowiedzieć, to oczywiście fakt, aby w sytuacji takiego urazu zęba od razu udać się do stomatologa. W miarę możliwości najlepiej, jeśli będzie się posiadało ze sobą fragment ułamanego zęba. Jak będzie w tym wypadku wyglądało leczenie? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy mowa jest o ukruszeniu, ułamaniu czy też wybiciu.
Jeśli mowa jest o zębie ukruszonym, który nie wywołuje żadnego bólu, w takim wypadku najczęściej leczenie polega na wygładzeniu jego powierzchni. Oczywiście można także zastosować licówki czy też korony.
Zupełnie inaczej to natomiast wygląda w sytuacji, gdy ząb się ułamie lub pęknie. W takim wypadku konieczne jest szybkie naprawienie uszkodzenia, aby ząb nie zniszczył się jeszcze bardziej. Dzięki temu możliwe jest jego ponowne przyklejenie lub też zabezpieczenie. Jeśli nie ma takiej możliwości, najczęściej stosuje się po prostu koronę zęba.
Najpoważniejszym przypadkiem jest wybicie zęba. W takim wypadku należy go jak najszybciej ponownie umieścić w zębodole, aby nie doprowadzić do zbyt dużego obumarcia korzenia zęba, a następnie udać się do stomatologa. Jeśli wizyta odbędzie się w ciągu 30 minut od zdarzenia, istnieje ogromna szansa na uratowanie zęba.

Ile kosztuje odbudowa zęba?

Jak więc widać, ułamanie, ukruszenie czy też wręcz całkowite wybicie całego zęba nie oznacza, że trzeba dalej żyć z takim uszkodzeniem. Nowoczesna stomatologia ma naprawdę wiele metod i technik pozwalających uporać się z takim problemem. To, co warto wiedzieć, to oczywiście koszt takich zabiegów. Z jakim zatem wydatkiem należy się liczyć w przypadku ukruszonego lub ułamanego zęba?
Jak można się domyślić, koszt naprawy takiego zęba zależy rzecz jasna od skali uszkodzeń, a także od wykorzystywanych do ich usunięcia metod i technik. Naprawienie najprostszego uszkodzenia poprzez wykorzystanie kompozytu może wynieść około 200 złotych. Jeśli jednak zechce się założyć na ząb licówkę, to rachunek może wynieść nawet około 1500 złotych. Co jednak bardzo ważne licówki mogą być stosowane tylko w sytuacji, gdy ząb nadal jest żywy. Jeśli ma się do czynienia z zębem martwym, to niezbędne w takim wypadku będzie założenie na niego korony, co wyniesie nawet do 2000 złotych.
W skrajnych przypadkach, gdy z zęba nic nie zostało lub też jedynym sposobem jego wyleczenia jest jego usunięcie, jedynym sprawdzonym sposobem naprawienia takiego uszkodzenia jest wstawienie implantu. Jest to oczywiście najdroższe leczenie, które może wynieść nawet ponad 5000 złotych.

Dlaczego ukruszony ząb trzeba leczyć?

Jak więc widać, leczenie ułamanego czy też ukruszonego zęba nie jest tanie. Wiele osób zastanawia się więc, z jakiego powodu powinno się to robić. Jaki jest powód, dla którego powinno się leczyć ukruszone zęby?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że nawet najmniejsze ukruszenie może powodować ogromny ból, który skutecznie uniemożliwi codzienne funkcjonowanie. Co więcej, tak uszkodzony ząb z całą pewnością jest narażony na kolejne ułamania, przez co najprawdopodobniej z czasem dojdzie do jego dalszej destrukcji. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zakażenia i konieczności usunięcia w całości zęba, a także do wprowadzenia leczenia dziąseł, na których pojawić się może stan zapalny.