Periodontologia – co to?

Periodontologia – co to?

Stomatologia

Każdy zapewne wie, do kogo trzeba się zwrócić, gdy ma się problem zębami. Jeśli tylko pojawi się na nich choć jeden ubytek, czym prędzej należy udać się do dentysty. Często jednak spotkać się można w gabinecie dentystycznym z zaleceniem, aby zamiast do zwykłego stomatologa z określonym problemem udać się do innego specjalisty, a mianowicie do periodontologa. Kim jest taka osoba i czym się zajmuje? Periodontologia co to jest i czego ta nauka dotyczy?

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz jama ustna może być miejscem, w którym pojawić się może szereg naprawdę groźnych chorób. Oczywiście każdy doskonale zna próchnicę, czyli powstające w szkliwie ubytki, które niszczą całego zęba. Wiedzieć jednak trzeba, że oprócz zębów chorobą mogą zostać objęte także dziąsła. Pojawić się może na nich stan zapalny czy też paradontoza. W takim wypadku po pomoc nie powinno się iść do stomatologa, lecz właśnie do periodontologa.
Periodontologia co to jest? Jest to nauka, która zajmuje się chorobami przyzębia oraz błony śluzowej obecnej w jamie ustnej. Specjalista z tej dziedziny stomatologi jest w stanie nie tylko dokonać diagnozy najróżniejszych schorzeń tego rodzaju, lecz również przeprowadzić ich leczenie
Na czym dokładnie polega leczenie tego rodzaju?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że do przyzębia zaliczane są takie elementy jak dziąsła, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego czy też więzadła ozębnej. Elementy te stanowi najważniejsze tkanki, które utrzymując ząb w stabilne pozycji w zębodole. Jeśli tylko coś złego zacznie się z nimi dziać, w konsekwencji ząb zaczyna się chwiać, a w efekcie tego dojść może nawet do jego wypadnięcia. Periodontologia co to jest? Jest to nauka, której głównym celem jest leczenie zmierzające do tego, aby uratować zęby i usunąć z tkanek przyzębia stan zapalny. Osiągnąć to można, stosując najróżniejsze techniki, począwszy od skalingu, a kończąc nawet na przeszczepie dziąsła. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę bardzo wiele.

Co robi lekarz periodontolog?

Periodontologia co to jest i czym zajmuje się specjalista w tej dziedzinie? Jak już wcześniej zostało to wyjaśnione, nauka ta dotyczy przede wszystkim chorób przyzębia. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, czym zajmuje się specjalista od tej nauki. Jakie są jego najważniejsze zadania?
Jak można się bez trudu domyślić, głównym celem tego lekarza jest to, aby jego pacjenci mieli w pełni zdrową tkankę w jamie ustnej. W tym celu oczywiście przeprowadzają pełną diagnostykę, wywiad lekarski, a następnie przechodzą do stosowania najróżniejszych metod leczenia, czasem nawet chirurgicznego.

Co jednak bardzo ważne, nadrzędnym celem tego specjalisty jest to, aby edukować swoich pacjentów i wyjaśniać im to, że w dużej mierze to właśnie od nich zależy to, czy ich tkanka przyzębia będzie w dobrej formie. Osiągnąć to można przez odpowiednią higienę jamy ustnej.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że głównym powodem powstawania różnego rodzaju chorób tkanki przyzębia, w tym stanów zapalnych, a nawet paradontozy, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W wyniku nieprawidłowego lub zbyt rzadkiego mycia zębów, a także niestosowanie nic dentystycznej, na zębach odkłada się ogromna ilość płytki nazębnej, która następnie przekształca się w kamień nazębny.

Ten z kolei, gdy dotrze do dziąsła, wywołuje na jego tkance stan zapalny, który następnie przeradza się w bardzo poważne choroby. Jeśli więc chce się uniknąć tych przykrych konsekwencji, trzeba przede wszystkim pamiętać na co dzień o tym, aby odpowiednio dobrze czyścić swoje zęby, lecz także, aby regularnie udawać się do gabinetu stomatologicznego w celu przeprowadzania zabiegów usuwania nagromadzonej płytki nazębnej. Tego rodzaju edukacja i uświadamianie pacjentów mają naprawdę wielkie znaczenie i powinny stanowić ważny punkt każdej wizyty u periodontologa.

Jak leczyć zmiany w jamie ustnej?

Niestety nawet najlepsza profilaktyka i bardzo skrupulatne czyszczenie zębów nie zawsze mogą zagwarantować to, że uda się uchronić jamę ustną przed chorobami przyzębia. Warto więc wiedzieć, jak może wyglądać ich leczenie. Jak należy leczyć zmiany chorobowe w jamie ustnej?
Periodontologia co to oznacza i jak wygląda leczenie? Zdecydowanie najważniejszym etapem leczenia w przypadku chorób przyzębia, jest usunięcie głównego powodu wszelkich patologicznych zmian, czyli kamienia nazębnego. Przeprowadza się to poprzez wykonanie zabiegu scalingu lub też piaskowania. Dzięki nim możliwe jest oderwanie go od powierzchni zęba bez ryzyka uszkodzenia szkliwa.

Oczywiście na tym możliwości leczenia w jamie ustnej się nie kończą. Inna równie często wykonywaną procedurą jest kiretaż zamknięty, który polega na usuwaniu z kieszonek przyzębia złogów, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych. Można również wykonać kiretaż otwarty, który polega na odchylaniu dziąsła, aby dostać się do nawet najgłębiej położonych zabrudzeń. Oczywiście często stosuje się w przypadku chorób przyzębia różnego rodzaju terapie farmakologiczne, których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego.