Brak zęba – jak wypełnić?

Brak zęba – jak wypełnić?

Endodoncja

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne są w życiu ludzi zęby. Nie tylko umożliwiają one przeżuwanie pokarmów, lecz wpływają także na poprawność wymowy oraz oczywiście na wygląd twarzy. Osoby z pięknymi, białymi zębami są pewnie siebie i nie boją się uśmiechać. Nic więc dziwnego, że każdy jak tylko może, stara się dbać o swoje zęby poprzez odpowiednią ich pielęgnację. Niestety często pomimo największych starań zęby, tak czy inaczej, obejmowane są przez chorobę, która czasem może doprowadzić do utraty jednego z nich. Brak zeba jak wypelnic i co należy zrobić?

Czy brak zęba może stanowić problem?

Brak zeba jak wypelnic i na co najlepiej się zdecydować? Zanim przejdzie się do omawiania tej kwestii, na początku trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważne. Co dokładnie sprawia, że jeden ząb mniej bardzo często staje się palącą kwestią i każdy chce jak najszybciej poprawić tę sytuację?
Jak już na samym początku zostało to wspominane, zęby odgrywają w ludzkim życiu naprawdę istotną rolę. Nic więc dziwnego, że gdy utraci się jednego z nich, chce się szybko to naprawić.

Jak jednak można się łatwo domyślić, zaangażowanie pacjenta w tę sprawę wynika z tego, o który ząb dokładnie chodzi. Jeśli bowiem utraci on jeden z zębów położonych blisko środka linii szczękowej, czyli np. centralnie umieszczoną jedynkę, to pogorszenie estetyki zębów i całej twarzy jest ogromne. W takiej sytuacji pacjenci starają się możliwie jak najszybciej poradzić sobie z tym problemem. Z drugiej jednak strony, gdy mowa jest o zębach trzonowych, które nie są widoczne np. podczas uśmiechania się, to te z kolei dość często są ignorowane i po ich utracie pozostawione jest puste miejsce w zębodole. Brak zeba jak wypelnic — czy jest to ważne pytanie?

Jak się okazuje, wystarczy utrata jednego zęba, aby w jamie istnej mogło dojść do prawdziwej katastrofy. Wiedzieć bowiem trzeba, że zęby nie są od siebie niezależne, lecz wpływają wzajemnie na swoją pracę i wygląd. Jeśli więc zabraknie choćby jednego, harmonia ta zostanie zaburzona i może dojść do naprawdę niebezpiecznych i patologicznych zmian w jamie ustnej. Przykładowo przeciwległy do utraconego zęba ząb nie ma już odpowiedniego podparcia i zaczyna się wysuwać z dziąsła w jego poszukiwaniu. Co więcej, zęby mogą przemieszczać się również na boki. Jak więc widać, zniszczeniu ulega cały zgryz.
Dodatkowo na uwadze należy jeszcze mieć to, że utrata jednego zęba może wpływać na znaczny wzrost zużycia się innych zębów. Jeśli nie mają one odpowiedniego podparcia, mogą podczas żucia pokarmu pracować w nieprawidłowy sposób.

Czym zastąpić brakujący ząb?

Jak zatem można doskonale zauważyć utrata choćby nawet tylko jednego zęba trzonowego, który z pozoru nie odgrywa jakiejś specjalnie dużej roli w życiu człowieka, może całkowicie zrujnować jego zęby. Nic więc dziwnego, że tak często w gabinetach stomatologicznych da się usłyszeć pytanie, jak można to naprawić. Brak zeba jak wypelnic i na co się zdecydować?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszą metodą na uzupełnienie braków w uzębieniu jest wszczepianie implantu. Implant to specjalna, najczęściej wykonana z tytanu śruba, która umieszana jest w dziąśle w miejscu utraconego zęba. Żeby można było taki implant wykorzystywać tak samo, jak zwykły ząb, musi on być bardzo dobrze osadzony. Wymaga to wykonania otworu gwintowanego w kości i wkręcenia w niego implantu. Gdy kość zrośnie się z implantem, należy następnie nałożyć na niego koronę zębową. Jest to widoczny gołym okiem element, który do złudzenia przypomina zwykły ząb, z tą jednak różnicą, że wykonany jest najczęściej w całości z porcelany.

Jakie są minusy takiego zabiegu? Przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na cenę, która może wynieść nawet około 10 tysięcy złotych za jeden ząb. Co więcej, czas wykonania takiego zęba od rozpoczęcia do możliwości korzystania z niego jest naprawdę długi. Z uwagi na procesy regeneracyjne, konieczność zrośnięcia się kości z implantem i gojenie się ran, całe leczenie może zająć nawet do pół roku.

Jak ukryć braki w uzębieniu bez implantów?

Jak więc widać, pomimo tego że leczenie przy pomocy implantów ma naprawdę ciekawe zalety, wiąże się także z dość poważnymi wadami. Nic więc dziwnego, że pacjenci rozglądają się często za alternatywą dla implantów. Czy jakaś istnieje? Brak zeba jak wypelnic bez implantów?

Jak się okazuje, istnieje jeszcze jedna metoda maskowania braków w uzębieniu i wcale nie trzeba przy niej wszczepiać implantów. Mowa w tym wypadku o tzw. moście protetycznym. Jest to element, który składa się najczęściej z trzech punktów, czyli z dwóch filarów i przęsła. Filary osadzane są na zdrowych zębach, które należy wcześniej przygotować i oszlifować. Po nałożeniu mostu na tak przygotowane zęby otrzymuje się wypełnienie braku zęba pomiędzy zdrowymi zębami. Oczywiście jest to rozwiązanie trwałe i po założeniu takiego mostu można spokojnie korzystać ze wszystkich zębów. Niezwykle istotne jest jednak to, że oba zęby, na których zakładane będą filary, muszą być całkowicie zdrowe.