Czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje?

Czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje?

Endodoncja

Każdy doskonale wie, jak ważne są zdrowe i pięknie prezentujące się zęby. Wpływają one nie tylko na to, jak estetycznie wygląda twarz, lecz przede wszystkim na zdrowie całego organizmu. Żeby zadbać o zęby, często trzeba wykonywać naprawdę skomplikowane i precyzyjne zabiegi, takie jak leczenie kanałowe. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że zabieg ten pozwala uratować ząb, zdarzyć się może, że w wyniku jego przeprowadzenia zmieni on kolor. Czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje? Na czym polega to zjawisko, a przede wszystkim jak można z nim walczyć?

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym. Dlaczego sinieje?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje, czy też nie, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, na czym to leczenie tak w ogóle polega. Dopiero gdy zdobędzie się taką wiedzę, przejść będzie można dalej i dowiedzieć się, dlaczego ząb może zmienić swój kolor.

Prawdopodobnie każdy wie, na czym polega wypełnianie zęba. Jeśli ząb zostanie zaatakowany próchnicą i pokona ona górną warstwę zęba, czyli szkliwo, dostanie się do zębiny. Żeby wyleczyć ząb, należy usunąć całą zajętą próchnicą zębinę, a puste miejsce wypełnić plombą. W sytuacji, gdy próchnica przejdzie przez zębinę i dotrze do miazgi zębowej, takie leczenie nie będzie już skuteczne. Konieczne w tej sytuacji stanie się usunięcie miazgi zębowej z zęba, a także z kanałów zębowych. Jedynie takie leczenie pozwoli uratować dany ząb.

Czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje? Czym takie zjawisko może być spowodowane? Żeby to zrozumieć, wiedzieć trzeba, za co dokładnie odpowiada miazga zębowa. Jak się okazuje, jest to tkanka, która poprzez kanały zębów dostarcza do zęba składniki odżywcze, w tym nawet tlen. Jej brak powoduje, że ząb zostaje odcięty od tych składników, a to sprawi, że stanie się on martwy. W wyniku tego ząb po pewnym czasie może ściemnieć. Co ciekawe, proces ten jest znacznie szybszy, jeśli podczas leczenia kanałowego stomatolog nieodpowiednio oczyści wnętrze zęba z miazgi czy też nieprecyzyjnie wykona wypełnienie. Niefachowo wyleczony ząb z całą pewnością o wiele szybciej stanie się ciemniejszy.

Metody zaradcze

Czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje? A może jednak można coś zrobić, aby do takiego zjawiska nie doszło? Jak się okazuje, z punktu widzenia pacjenta możliwości w tym zakresie są naprawdę bardzo ograniczone. Jeśli bowiem stomatolog nieprawidłowo wykona leczenie, czyli nie usunie całej miazgi lub też nieodpowiednio wypełni ząb, lub kanały zębowe specjalnym cementem, ząb stosunkowo szybko zacznie ciemnieć.

Co jednak w sytuacji, gdy wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką i cały proces leczenia będzie przeprowadzony najzupełniej prawidłowo? Bardzo minimalizuje to ryzyko przebarwienia zęba, lecz niestety nie wyklucza to tego zjawiska całkowicie. Może się bowiem okazać, że pomimo najszczerszych chęci, odpowiedniego pielęgnowania jamy ustnej czy też stosowania różnych substancji wybielających ząb, tak czy inaczej, ściemnieje.

Metody przywracania właściwego koloru

Czy ząb po leczeniu kanałowym zawsze ciemnieje? Jak udało się już ustalić, jest to zjawisko, które występuje prawie zawsze i zwyczajnie nie da się go uniknąć. Czy oznacza to jednak, że każdy pacjent po leczeniu kanałowym musi się liczyć z tym, że konsekwencją tak wyleczonego zęba będzie bardzo brzydki jego wygląd? Jak się okazuje, nie musi tak być, ponieważ obecna medycyna zna wiele ciekawych metod na to, aby usunąć przebarwienie i przywrócić zębom ładny kolor. Jak to dokładnie wygląda?
Jeśli po leczeniu kanałowym zacznie komuś ciemnieć ząb, przede wszystkim wiedzieć taka osoba musi, że nie ma w tej sytuacji najmniejszego sensu stosować dostępne w aptece środki wybielające do zębów. Stosowane są one do przebarwień powierzchniowych, które występują powszechnie np. u palaczy czy też osób pijących duże ilości kawy lub herbaty. Ząb po leczeniu kanałowym ciemnieje nie zewnętrze, lecz od wewnątrz. Żeby usunąć takie przebarwienie, konieczne jest zastosowanie zupełnie odmiennych metod.

Podstawową sprawą, która zostanie zlecona podczas wizyty u stomatologa z ciemnym zębem, to wykonanie zdjęcia RTG. Na jego podstawie stomatolog będzie w stanie ocenić, czy leczenie kanałowe zostało przeprowadzone poprawnie i czy ewentualne błędy nie są powodem powstania przebarwienia. Jeśli uda się taką przyczynę wykluczyć, można przejść następnie do podania środka wybielającego. W tym celu należy otworzyć ząb, a następnie odpowiednio zabezpieczy korzeń zęba, a także kanały. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez takiego zabezpieczenia środek wybielający mógłby stanowić zagrożenie dla organizmu. Substancja wybielająca musi być podawana kilkukrotnie, najczęściej przez 2-3 tygodnie.
Jak więc widać, jest to dość kłopotliwe, a na pewno kosztowne leczenie. Czy istnieje jakaś alternatywa? Bardzo często w takiej sytuacji polecane są licówki, czyli specjalne nakładki, które mocuje się na zębie przy pomocy niezwykle mocnego kleju. Licówki mogą być założone podczas jednej wizyty. Są one bardzo ładne, praktyczne, a także trwałe.