Żółty nalot na języku bywa często powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli dotyczy dziecka. Nie zawsze jednak musi oznaczać, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Oczywiście najlepiej będzie w takiej sytuacji udać się do lekarza, który po diagnozie ustali dalsze kroki postępowania. Najczęstszą przyczyną żółtego nalotu na języku może być m.in. nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Czasami jednak jest to objaw świadczący o problemach z wątrobą. Czy istnieją domowe sposoby na żółty nalot? Co należy zrobić jeśli żółtemu językowi towarzyszą niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego? Czy zawsze warto skonsultować się z lekarzem przy każdej zmianie wyglądu języka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym tekście.
O czym świadczy żółty nalot na języku?
Zdrowy język powinien mieć różowy kolor, bez nalotów, ani żadnych przebarwień. Wykazuje się lekką szorstkością, a na jego powierzchni znajdują się bruzdy, linie, a przede wszystkim wiele brodawek. Charakteryzuje się sprężystością i powinien być wilgotny. Często żółty osad na języku wynika z przyczyn bardzo prozaicznych. Może być skutkiem np. spożywania produktów zawierających różne barwniki. Zmiany na języku mogą pojawić się przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Wystarczy więc wprowadzić właściwe nawyki w tym względzie, a poprawa powinna szybko nastąpić. Jednak czasami żółty nalot na języku jest wynikiem infekcji, a także groźnych chorób. Dlatego jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Najczęstsze przyczyny żółtego języka
– Nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwe nawyki w tym względzie mogą przyczynić się do wystąpienia żółtego nalotu, a także nieświeżego oddechu. Wystarczy jednak regularnie myć powierzchnię języka szczoteczką, stosować też specjalne skrobaczki, a wkrótce odzyska on naturalny kolor. Istotne też będzie płukanie jamy ustnej płynem do tego przeznaczonym.
– Dieta. Wiele produktów żywieniowych, przypraw, czy też napojów przyczynia się do barwienia języka. Żółty nalot może pojawić się po spożyciu potraw zawierających takie przyprawy jak kurkuma, czy curry. Osad występuje również po wypijaniu nadmiernej ilości kawy. Brak spożycia właściwej dla danego człowieka ilości wody często skutkuje odwodnieniem, które przyczynia się do zabarwienia języka na żółto.
– Palenie wyrobów tytoniowych. Ten zgubny nałóg powoduje nie tylko żółty nalot na języku, ale jest także przyczyną wielu chorób, w tym także nowotworowych.
– Antybiotykoterapia. Osoby, które przyjmują antybiotyki często uskarżają się na to, że po pewnym czasie ich język zmienia kolor. Można tego uniknąć wypijając codziennie odpowiednią ilość płynów.
– Infekcje górnych dróg oddechowych. Nalot na języku może wystąpić gdy pacjent przechodzi przeziębienie, zapalenie gardła oaz migdałków. W trakcie infekcji oddycha przez nos, co wpływa na wysuszenie języka, który zabarwia się na żółto.
– Zakażenie jamy ustnej. Biało-żółty nalot na języku może wynikać z tego, że w jamie ustnej bytują bakterie lub też rozwijają się drożdżaki. Grzybica, czyli kandydoza wywołuje miękki osad. Można go dość łatwo usunąć przy pomocy np. specjalnego skrobaczka.
Infekcja może powodować suchość, pieczenie, zaburzenia smaku, a także kaszel i katar.
Choroby związane z żółtym nalotem na języku
Żółty nalot na języku może oznaczać, że w organizmie rozwijają się różne choroby. Niekiedy bywają bardzo groźne, a ich nieleczenie powoduje osłabienie, spadek odporności, a czasami prowadzi do zmian nowotworowych. Dlatego jeśli zabiegi higieniczne nie przynoszą żadnych rezultatów i osad nadal się utrzymuje, wtedy jest to znakiem, że czas najwyższy skontaktować się z lekarzem.
Żółty nalot na języku może być pierwszą oznaką choroby określanej jako język włochaty. Początkowo w jamie ustnej rozwija się infekcja. Następuje namnażanie się bakterii, co oprócz zmiany barwy na powierzchni języka prowadzi również do jego pękania.
Kolor z żółtego staje się brązowy lub czarny. W wyniku zaburzonego złuszczania brodawek nitkowatych, następuje ich rogowacenie i wydłużanie się. Język wygląda, jakby na jego powierzchni znajdowały się włoski, stąd nazwa tej przypadłości. Nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, a zastosowanie leczenia miejscowego pozwala na uporanie się z chorobą. Groźne dla organizmu jest za to zakażenie bakteriami Helicobacter pylori. Jego objawy to żółty nalot na języku, a także bóle brzucha, niestrawność oraz wzdęcia. Zakażenia nie należy lekceważyć. Jego rozwój i brak leczenia prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej dochodzi do powstania wrzodów na dwunastnicy i zapalenia błony śluzowej żołądka. Helicobakter pylori może też spowodować zmiany o żołądka, a także wątroby o charakterze nowotworowym.
Żółty nalot na języku a jelita i wątroba
Jeśli nalot na języku nie ustępuje pod wpływem zabiegów higienicznych, używania szczoteczki, czy też specjalnej skrobaczki i utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy podłożem jego wystąpienia mogą być problemy zdrowotne. Niekiedy dotyczą one układu pokarmowego. W przypadku gdy pacjent cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, wtedy treści żołądkowe przy cofaniu się powodują podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej. Takie działanie często skutkuje powstaniem żółtego nalotu na języku, a także gorzkim posmakiem w ustach. Istotne jest to, żeby przy tych objawach udać się do gastrologa, który postawi diagnozę i wskaże właściwe kroki leczenia tej choroby jelit.
Żółty nalot na języku może też być wynikiem zaburzeń funkcjonowania wątroby w przypadku wystąpienia marskości, żółtaczki, czy też zatrucia alkoholowego. Szkodliwe substancje nie są odprowadzane, tylko gromadzą się w różnych organach i częściach organizmu. Żółć wytwarzana przez wątrobę może być produkowana w nadmiarze, co w efekcie skutkuje zabarwieniem nie tylko języka, ale również skóry i błon śluzowych.
Żółty język – kiedy zgłosić się do lekarza?
Pojawienie się żółtego nalotu nie musi oznaczać, że z organizmem dzieje się coś złego. Wpadanie w panikę nic nie da, a może tylko wywołać złe samopoczucie i niepotrzebne nerwy. Warto najpierw samemu spróbować pozbyć się kłopotliwej dolegliwości przy pomocy szczoteczki, czy też skrobaczka. Być może zabiegi higieniczne spowodują, że nalot dość szybko ustąpi, a język znów będzie miał naturalny kolor. Gdy jednak nadal się utrzymuje, a dodatkowo pojawiają się jeszcze inne objawy, jak np. bóle brzucha, czy też pieczenie w jamie ustnej, wtedy nie należy już zwlekać, tylko jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Być może żółty język jest oznaką występującej w organizmie choroby związanej z układem pokarmowym lub też grzybicą. Tylko błyskawiczna reakcja pozwoli na określenie co konkretnie dolega pacjentowi, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu proces przywracania do zdrowia znacznie się skróci.
Jak się pozbyć żółtego nalotu na języku?
Jeśli żółty nalot wynika z prozaicznych powodów, a nie jest objawem choroby, wtedy można próbować pozbyć się go samodzielnie. Jakie zatem są metody oraz domowe sposoby na jego usunięcie?
– Regularna, codzienna higiena jamy ustnej. Do czyszczenia języka stosuje się szczoteczki oraz specjalnie do tego przystosowane skrobaczki. Pozwolą one na usunięcie resztek pokarmowych oraz zlikwidowanie bakterii, które bytują w jamie ustnej. Warto również płukać jamę ustną odpowiednimi płynami.
– Rezygnacja z przyjmowania używek. Żółty osad na języku może wywołać palenie papierosów, picie kawy, czy też herbaty.
– Odpowiednia podaż płynów. Nie przyjmowanie właściwej dla każdego człowieka ilości wody powoduje suchość w jamie ustnej, co może wywołać żółty nalot na języku.
– Ograniczenie spożywania ostrych i barwiących przypraw takich jak curry, czy kurkuma.
– Płukanie jamy ustnej wodą utlenioną.