Co to jest licówka porcelanowa?

Co to jest licówka porcelanowa?

Stomatologia Estetyczna

Licówka to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów na poprawienie wyglądu swoich zębów. Przy pomocy licówek bez trudu można zamaskować braki w uzębieniu, zniwelować przykry wygląd przebarwionych zębów, a nawet zamaskować diastemę, czyli dość często występującą przerwę pomiędzy przednimi zębami. Najczęściej wykorzystuje się licówki wykonane z porcelany, więc warto dowiedzieć się, czym one dokładnie są i jakie są ich zalety. Co to jest licówka porcelanowa i dlaczego warto ją wybrać?

Na czym polega zabieg zakładania licówek porcelanowych?

W wyniku różnych okoliczności ząb może utracić swój naturalny wygląd. Często dochodzi do jego przebarwienia się, uszkodzenia w wyniku oddziaływania próchnicy czy też mechanicznego uszkodzenia i ułamania. W takich sytuacjach stosuje się licówki, najczęściej wykonane z porcelany.
Co to jest licówka porcelanowa? Jest to specjalny, niezwykle cienki płatek porcelany, który naklejany jest na ząb. Dzięki temu jego brzydki wygląd jest niewidoczny. Oczywiście przed przyklejeniem licówki ząb musi być odpowiednio oszlifowany, aby licówka dobrze do niego przylegała i nie dochodziło do jej odklejania się.

Jakie są zalety i wady licówek porcelanowych w porównaniu do innych rodzajów licówek?

Skoro wiemy już, czym jest licówka porcelanowa i w jakich okolicznościach jest ona zakładana na ząb, trzeba się teraz dowiedzieć, co dokładnie sprawia, że to ten konkretny typ licówki cieszy się tak dużą popularnością. Jakie są najważniejsze zalety takiej licówki?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że licówka porcelanowa cechuje się zdecydowanie najlepszym wyglądem spośród innych dostępnych na rynku rozwiązań. Praktycznie idealnie odwzorowuje ona wygląd prawdziwego zęba i jest od niego nie do odróżnienia. Co więcej, porcelanowa licówka jest także bardzo trwała. Oznacza to, że bez większych problemów może być używana nawet przez kilka lat od jej założenia. Inna bardzo popularna licówka kompozytowa nie może poszczycić się tak długą żywotnością, a także atrakcyjnym wyglądem.

Jaka jest natomiast wada takich licówek? Wiedzieć trzeba, że po ich założeniu trzeba je będzie nosić już do końca życia, ponieważ przygotowanie zęba pod założenie licówki jest dość inwazyjne i zwyczajnie nie da się już takiego zęba bez licówki użytkować.

Jak dbać o licówki porcelanowe, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości estetyczne i funkcjonalne?

W powyższym opisie dowiedzieliśmy się, co to jest licówka porcelanowa, jakie są jej zalety, a także jaka jest jej najważniejsza wada. Na sam koniec warto sobie jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o swoje licówki, aby jak najdłużej mogły charakteryzować się pięknym wyglądem i funkcjonalności.
Jak się okazuje, w przypadku takich licówek nie trzeba stosować żadnych specjalnych metod ich pielęgnacji. Tak naprawdę wystarczy, że będzie się dbało o odpowiednią higienę jamy ustnej, czyli minimum dwa razy dziennie myło zęby i płukało je specjalnym płynem, a licówki bez problemu posłużą naprawdę długi czas po ich założeniu.