Męczy cię silny ból w okolicach żuchwy? Masz przeczucie, że uległa ona zniekształceniu, a może ból ulega znacznemu nasileniu podczas najmniejszych prób poruszania nią? To tylko niektóre objawy, które powinny cię zaniepokoić i skierować na wizytę do specjalisty. Ich przyczyną może być bowiem złamana żuchwa, a tego – wbrew pozorom – nie można bagatelizować.
Najczęstszą przyczyną takiego urazu są bójki, ale z nimi mamy do czynienia głównie w grupie młodszej. U osób w starszym wieku może być to skutek wypadku komunikacyjnego albo pobicia. Jeśli w twoim życiu doszło do takich wydarzeń, to jest to kolejna przesłanka, abyś sprawdził czy z twoim zdrowiem jest wszystko w porządku, udając się go gabinetu lekarskiego.
Złamanie to z definicji całkowite przerwanie ciągłości kości. Jeśli nie wiesz, żuchwa to także kość, która może ulec uszkodzeniu. Jej złamanie może być jednak gorsze w skutkach, niż złamanie ręki czy nogi, dlatego też nie należy szybko zareagować. Tempo twojej reakcji odbije się później na leczeniu.
A co jeśli już to się stało? Jak reagować? Przede wszystkim, udaj się do specjalisty! To on najlepiej opisze, jak będzie przebiegać leczenie złamanej żuchwy. Na wstępie musisz jednak wiedzieć, że istnieją różne metody przywracania ciągłości kości. Można wyróżnić metody ortopedyczne, chirurgiczne oraz mieszane (połączenie obu tych rodzajów). Możliwe, że w trakcie leczenia będziesz musiał skorzystać z metalowych szyn, protez własnych, tzw. aparatu Gunninga czy też innych środków, ale nie bój się tego, to wszystko dla twojego dobra.
Okres, który będzie potrzebny do tego, aby twoja kość odpowiednio się zrosła wynosi zwykle od 6 do 8 tygodni. Pamiętaj, że w tym czasie bardzo ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej, która jest źródłem największej ilości zarazków. W trakcie trwania leczenia możliwe, że będziesz miał możliwość przyjmowania jedynie płynnych i półpłynnych pokarmów. Jeśli do tego dojdzie, nie łam się, to będzie jedynie stan przejściowy, po którym znów będziesz mógł jeść swoje ulubione posiłki.
Samo leczenie jest uzależnione od wielu czynników – od typu złamania, od czasu, który od niego upłynął, a także samego organizmu człowieka. Każda jednostka reaguje inaczej na leczenie i trzeba pamiętać, że wszystkie zewnętrzne ingerencje narażają pacjenta na powikłania. Jednak lekarze są po to, aby reagować oraz sprawić, aby nasz stan zdrowia wrócił na właściwe tory. Możesz, a nawet powinieneś, im zaufać!
Złamana żuchwa to stan nieprzyjemny, który wywołuje nie tylko silny ból, ale także powoduje trudność mowy i utrudnienia oddychania. Każdy z nas może bać się leczenia, strach jest przecież rzeczą ludzką. Mimo wszystko powinniśmy go przezwyciężyć, udając się do lekarza. „Złamana żuchwa” – brzmi niepozornie, prawda? W rzeczywistości to poważny problem, który może doprowadzić do zablokowania górnych dróg oddechowych, a to z kolei do śmierci. Wiedząc o tym wszystkim, nie bój się, reaguj, lecz się. Na pewno wyjdziesz na tym lepiej, niż na jęczeniu z bólu i przeklinaniu tego, co cię spotkało.