Problem wielu z nas, jak poradzić sobie z erozją szkliwa

Bez kategorii

Każdy z nas, nawet przebywający na najbardziej restrykcyjnej diecie prędzej czy później sięgnie po coś słodkiego. Pijemy też zimne i gorące napoje. Dlaczego jednemu z nas nie stanie się przy wielokrotnym używaniu nie najlepszego jedzenia oraz nagminnego picia różnego typu szkodzących naszemu uzębieniu napojów? Każdy z nas jest inny. W genach otrzymaliśmy predyspozycję do pewnego typu chorób czy dolegliwości. Co zatem zrobić kiedy problem erozji szkliwa dotknie również nas lub naszych bliskich?

Erozja szkliwa – jak leczyć?

Kto zetknął się z dolegliwością erozji szkliwa wie, że nie ma żartów. Najczęściej powstałe ubytki na powierzchni zębów są zazwyczaj nieodwracalne. W takim przypadku jedyną możliwością wydaje się być wykonywanie wypełnień. Z tego powodu też bardzo istotna jest profilaktyka- częste mycie zębów odpowiednimi pastami, oczywiście wizyty u dentysty, Dbanie o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest aby zmienić nawyki żywieniowe. Należy ograniczyć w diecie produkty kwaśne. W kwestii dzieci i ich problemów kluczową rolę ma zachowanie rodziców. To oni powinni na bieżąco mieć kontrole nad spożywanymi przez dzieci pokarmami. Mycie zębów od razu po kontakcie z kwaśną substancją powoduje ścieranie zewnętrznej powierzchni zęba i może znacząco nasilić proces erozji szkliwa. Dobry wpływ mają również gumy do żucia używane po kwaśnym posiłku jeśli nie mamy możliwości w inny sposób zabezpieczenia powierzchni zębów. Pomagają one przywrócić odpowiedni ph jamy ustnej. Najważniejsza jest regularna higiena, która powinna zawierać produkty bogate we fluor. To właśnie on wspomaga odbudowę zębów. Aby wzmocnić powierzchnie zębów warto wykonywać cyklicznie zabieg fluoryzacji u stomatologa. Osoby skarżące się na nadwrażliwość powinny dobrać odpowiednie preparaty, które zmniejszają dolegliwości.

Erozja szkliwa – objawy

Erozja szkliwa może niszczyć nasze uzębienie niemalże niedostrzegalnie. Najczęściej sygnałem alarmującym jest ból, który odczuwamy spożywając ciepłe lub zimne pokarmy. Każdy kto spotkał się z nadwrażliwością wie, że ból ten potrafi być przeszywający i strasznie uciążliwy. Dlatego warto chodzić regularnie do stomatologa, który zauważy pierwsze objawy erozji szkliwa i będzie można podjąć działanie aby nie doprowadzić do dramatycznych skutków. Jak rozpoznać na czas wygląd szkliwa, które jest niszczone przez kwasy?
Pojawiają się płaskie oraz gładkie ubytki na płaskich powierzchniach zęba. Zupełnie inaczej niż w przypadku próchnicy. Szkliwo w dotyku staje się szorstkie i staje się zmatowiałe czy dostaje żółtej barwy. Zęby bardzo często robią się kruche.

Erozja szkliwa – pasta czy inna metoda zapobiegania?

Aby nie dopuszczać do powstawania erozji szkliwa należy przestrzegać konkretnych zasad, które mogą w sposób skuteczny wpłynąć na zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia przypadłości. Erozja szkliwa jak leczyć? Stosowanie preparatów dla zębów wrażliwych oraz używanie pasty do zębów o niskim współczynniku ścieralności to bardzo dobry pomysł obok niego możemy wyróżnić również inne. Wśród nich jest zdecydowanie profilaktyka, chodzenie do dentysty regularnie na np. fluoryzację. Warto dbać o higienę jamy ustnej co rozwiąże wiele przyszłych potencjalnych problemów.