Usuwanie przebarwień zębów

Usuwanie przebarwień zębów

Wybielanie zębów

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się usuwanie przebarwień zębów. Należy pamiętać, że wszelki kropki, plamy oraz zmiany w barwie zęba powinny być konsultowane z doświadczonym dentystą.

Przyczyny przebarwień

Najłatwiejsze do eliminacji są oczywiście przebarwienia zębów po kawie, jedzeniu oraz papierosach. Domowe sposoby niestety się nie sprawdzą, jeśli zmiana koloru nastąpiła w wyniku zażywania leków, czy też fluorozy. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega usuwanie przebarwień zębów, a także podpowiemy, jak się do tego odpowiednio przygotować. W przypadku mleczaków naturalny kolor zębów to mlecznobiały, natomiast zęby stałe mogą mieć nawet kolor żółtobrunatny. Barwa jest uzależniona od grubości poszczególnych warstw oraz stopnia mineralizacji. Warto podkreślić, że nawet w obrębie danego zęba barwa może się mocno różnić. Przy dziąśle kolor jest bardziej żółty, natomiast robi się jaśniejszy dalej od szyjki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ząb robi się ciemniejszy z upływem lat. Do przebarwień zębów mogą doprowadzić różne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Najczęściej można zaobserwować białe kropki lub plamki. Przez stomatologa powinna zostać zbadana każda zmiana koloru zęba, ponieważ przyczyn może być wiele. Wyróżniamy zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne przyczyny plam na zębach. Te, które działają na zęby od zewnątrz to oczywiście przyczyny zewnątrzpochodne. Przeważnie są to barwniki, które razem z lekami, jedzeniem oraz używkami przedostają się do jamy ustnej. Skutkuje to przebarwieniem cienkiej błonki, która pokrywa zęby. Powierzchowne warstwy szkliwa także ulegają przebarwieniu. Na szczęście takie zmiany są jeszcze łatwe do usunięcia, jeśli w porę zareagujemy. Usuwanie przebarwień zębów najlepiej przeprowadzić u doświadczonego i renomowanego stomatologa. Postać ciemnego, brunatnego osadu przyjmują przebarwienia na zębach po papierosach. Z reguły występują one na szyjkach zębów. Warto podkreślić, że często po kawie lub napojach typu cola powstają żółte lub brązowe przebarwienia na zębach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zmianę koloru zębów powoduje też jedzenie. W tym miejscu można wymienić czarną porzeczkę oraz borówki.

Przy dłuższym stosowaniu płukanek, które zawierają chlorheksydynę można zaobserwować charakterystyczne przebarwienia zębów. W takiej sytuacji mogą powstać czarne lub żółtobrązowe plamki. Listeryna, sanguinaryna oraz cetylopirydyna powodują podobne efekty uboczne. Po doustnym podawaniu preparatów żelaza mogą powstać ciemne przebarwienia na zębach. Warto dodać, że na skutek leczenia stomatologicznego też mogą powstać przebarwienia na zębach u dzieci. Dzieje się tak często po zabiegu impregnacji, czyli lapisowania. Zęby mleczne smarowane są wtedy preparatem azotanu srebra. Azotan srebra przebarwia ząb na kolor czarny i jednocześnie ma silne działanie bakteriobójcze. Wynika to z faktu, że kamień nazębny zazwyczaj znajduje się przy dziąsłach i bardzo łatwo przebarwia się na czarny kolor, ponieważ z otoczenia chłonie barwniki. Wszystkie przyczyny działające na ząb od środka określamy jako wewnątrzpochodne. Można je dodatkowo podzielić na miejscowe oraz ogólnoustrojowe.

Usuwanie przebarwień powierzchniowych

U dzieci i nastolatków można zaobserwować czynniki ogólnoustrojowe, które związane są z zębami rozwijającymi się. Żółtobrązowe przebarwienia na zębach mlecznych są wynikiem żółtaczki noworodków. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kolor zębów może także zmienić choroba hemolityczna noworodków. Z zielonymi przebarwieniami na zębach możemy mieć do czynienia w przypadku niedrożności przewodów żółciowych. Warto dodać, że na kolor zębów wpływają także zaburzenia hormonalne. Należy pamiętać, że przebarwień nie powoduje fluor w pastach do zębów. Usuwanie przebarwień zębów najlepiej rozpocząć od sposobów domowych. Warto zakupić specjalną pastę wybielającą do stosowania w domu.

Takie pasty są oczywiście bardziej ścierne od klasycznych past, co oznacza, że lepiej radzą sobie z osadem. Dodatkowo zawierają wybielające substancje, więc są świetnym uzupełnieniem zabiegów dentystycznych. Godne polecenia są również płukanki wybielające. To są jednak przebarwienia powierzchniowe, które można usunąć bardzo łatwo. Jeśli domowe metody nie dają żadnych efektów to trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego. Dużym uznaniem cieszy się zabieg skalingu i piaskowania, który przeprowadza lekarz dentysta w gabinecie. Głównym celem skalingu jest oczywiście usunięcie kamienia nazębnego. Za pomocą ziarenek specjalnego piasku jest usuwany osad nazębny. Jest to skuteczny sposób w przypadku usuwania przebarwień zębów u palaczy papierosów.

Metody wybielania zębów

Z wybielania zębów można skorzystać, jeśli skaling i piaskowanie nie dadzą oczekiwanych efektów. Wybielanie zębów musi być przeprowadzone przez lekarza, ponieważ niebezpiecznie jest robić to samemu. Zadaniem lekarza jest wybór odpowiedniej metody. Dużą skuteczność mają specjalne żele wyciskane do przygotowanych nakładek. Takie nakładki zakłada się na zęby przeważnie na noc. Stomatolog może też nałożyć żel wybielający i wykorzystać światło lampy, która ten żel aktywuje. Można śmiało powiedzieć, że taka metoda jest zdecydowanie szybsza. Jeśli wybielanie przebiega stopniowo to wtedy uzyskuje się najbardziej trwałe efekty. Można też przebarwienia przykryć przy pomocy koron porcelanowych, licówek lub materiałów kompozytowych.

Lekarz może też wybielić zęby wykorzystując specjalny materiał, który umieszcza w środku zęba. Taka metoda daje naprawdę dobre rezultaty. Niektóre domowe metody mogą spowodować większe uszkodzenie szkliwa, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Wizyta u dentysty jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ specjalista może dostosować metodę leczenia do konkretnego pacjenta. Lepiej nie stosować sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, ponieważ można w nieodwracalny sposób uszkodzić sobie szkliwo. Należy pamiętać, że specjalistyczne zabiegi wybielania mogą się niestety nie sprawdzić w przypadku ciężkich do usunięcia wewnątrzpochodnych przebarwień. Po dokładnym przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, na czym polega usuwanie przebarwień zębów.