Jakie-zabiegi-stomatologiczne-sa-refundowane-przez-nfz

Jakie zabiegi stomatologiczne są refundowane przez nfz ?

Stomatologia

Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami zdrowych i pięknych zębów, czy nie, raz na jakiś czas musimy skorzystać z wizyty u stomatologa. Sprawdźmy, jakie zabiegi będziemy mogli wykonać, nic za nie nie płacąc.

Jakie zabiegi stomatologiczne są refundowane przez nfz?

Opieka stomatologiczna należy się każdemu pacjentowi. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na usługi płatne. Koszt prywatnego leczenia zębów jest ogromny, co sprawia, że pacjenci po prostu nie pojawiają się w gabinetach dentystycznych. Jednak możliwe jest skorzystanie z narodowego funduszu zdrowia w ramach higieny i leczenia jamy ustnej.
W ramach świadczeń gwarantowanych przysługują nam plomby z chemoutwardzalnego materiału kompozytowego, ale tylko w zębach przednich- górnych i dolnych. W przypadku trzonowców- jedynie amalgamatowe. W ramach świadczeń możemy skorzystać z leczenia kanałowego, ale tylko od kła do kła (3-3). Refundowana jest także proteza częściowa- od 5 brakujących zębów lub całkowita, w przypadku bezzębia.
Ponadto osobom ubezpieczonym w NFZ należą się takie zabiegi jak: znieczulenie, zdjęcia rentgenowskie, badania kontrolne, leczenie schorzeń jamy ustnej, usunięcie zęba. Dzieciom dodatkowo przysługuje: zabezpieczenie zębów lakiem szczelinowym, lakierowanie, założenie aparatu ortodontycznego do ukończenia 12 roku życia.

Leczenie choroby próchnicowej zębów

Jak najbardziej możemy za darmo leczyć zęby w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób o tym nie wie, że istnieje taka możliwość i rezygnuje z wizyt u lekarza. Doprowadza to często do powstania próchnicy, gdyż brak corocznej kontroli, powoduje namnażanie się bakterii i niszczenie zębiny. Plomby białe są zakładane tylko na przednie zęby, natomiast, gdy próchnica dotknęła trzonowce, użyte zostają amalgamatowe. Często jest potrzebne leczenie kanałowe i tutaj również mamy szansę na refundowanie zabiegu, jeśli dotyczy on zębów „od kła do kła”. Kobietom w ciąży i dzieciom do 18 roku życia należy się leczenie kanałowe każdego zęba do trzech kanałów.

Usunięcie zęba

Kolejnym z zabiegów, jakie możemy wykonać u stomatologa, jest usunięcie zęba, zarówno jedno, jak i wielotrzonowego. Warto pamiętać, że przysługuje nam także znieczulenie miejscowe, które jest refundowane przez NFZ. Aby jednak nie doprowadzać do stanu, w którym trzeba zęba wyrwać, warto skorzystać z bezpłatnych wizyt kontrolnych. Możemy je wykorzystać aż trzy razy w roku.

Zapobieganie i leczenie chorób przyzębia

Aby uniknąć paradontozy lub innych chorób przyzębia, raz na jakiś czas należy nam się zabieg usunięcia kamienia nazębnego. Spowoduje to wyczyszczenie płytki nazębnej, która często nasila choroby i stany zapalne dziąseł. Każdy ma prawo do bezpłatnego leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej.

Wiele osób nie jest świadomych tego, jak wiele zabiegów możemy wykonać, nic za nie nie płacąc. Szczególnie warto zadbać o zęby dzieci, którym do ukończenia 18 roku życia należy się jeszcze więcej zabiegów niż dorosłym. Niekoniecznie musimy wydać fortunę, chcąc zadbać o piękny uśmiech.