czy-zeby-madrosci-trzeba-usuwac

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Chirurgia Stomatologiczna

Zęby mądrości, czyli ósemki nie rosną u każdego człowieka. Pojawiają się w sposób losowy, głównie uzależniony do genetyki. Jeśli jednak już u kogoś się one pojawią, bardzo często pada pytanie, czy zęby mądrości trzeba usuwać? Jak to zatem jest z tymi zębami, czym one w ogóle są i co się z nimi powinno zrobić, gdy już nam wyrosną?

Czym są zęby mądrości?

Zanim przejdzie się do najważniejszej kwestii, czyli czy zęby mądrości trzeba usuwać, czy też można pozostawić, najpierw warto się nieco o nich dowiedzieć. Czym zatem są tego rodzaju zęby? Nie wszyscy o tym wiedzą, lecz każdy z nam posiada zęby mądrości, czyli trzeci ząb trzonowy. Jak się jednak okazuje, nie u każdego są one problemem. Wraz bowiem z postępującym procesem ewolucji ludzie nie potrzebuje już tak wielu zębów. Dawniej używaliśmy ich do żucia znacznie większej ilości surowych produktów. Obecnie jednak nie ma takiej potrzeby więc i zęby te zanikają.

Co to oznacza? Każdy z nas posiada cztery zęby mądrości, na każdym końcu szczęki i żuchwy. Często jednak zdarza się tak, że albo pozostają one w kości i nie wyrastają, albo też wyrastają bez większych problemów i są na co dzień używane. Często jednak zdarza się i taka sytuacja, gdy ostatni ząb nie ma zwyczajnie miejsca na to, aby poprawnie wyrosną. Sprawia to, że jego wyżynanie się powoduje ogromny ból i dyskomfort. Często nawet może powodować zmianę położenia pozostałych zębów, niejako rozpychając się w linii szczęki. Nic więc dziwnego, że w takich sytuacjach często pojawia się pytanie, czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Ekstrakcja zębów mądrości

Jak można wywnioskować po powyższym opisie, to czy tego typu zęby powinno się usuwać, czy też nie, zależy tak naprawdę od indywidualnej oceny stany danego pacjenta. Jeśli nie sprawiają ona pacjentowi żadnych problemów, czyli są poprawie werżnięte, dobrze umiejscowione w linii zębów, także nie powodują stłoczenia się pozostałych zębów, to bez najmniejszego problemu można z takim zębem żyć i go normalnie wykorzystywać. Problem jednak robi się wtedy, gdy pod jakimś kątem ząb wyrósł nieprawidłowo.


Często zdarza się taka sytuacja, gdy ósemka nie wyrosła w całości i jedynie wystaje nieco ponad linię dziąseł. Z pewnością będzie to prowadziło do odkładania się w tej okolicy liczny bakterii, które z biegiem czasu mogą powodować powstawanie stanów zapalnych dziąseł. Co więcej, ósemka może również spowodować przesunięcie się innych zębów i ich stłoczenie, a także może być źródłem ogromnego bólu. W takiej sytuacji niezbędne jest usunięcie tego zęba.


Oczywiście sytuacja, gdy ząb mądrości aktualnie nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, nie oznacza wcale to, że można całkowicie o nim zapomnieć. Nawet jeśli zostanie on pozostawiony, trzeba co jakiś czas uważnie go kontrolować, wykonując m.in. zdjęcia pantomograficzne w celu oceny sytuacji całego zęba. Jeśli tylko zachodzące zmiany wzbudzą u stomatologa niepokój, zasadne może stać się przeprowadzenie zabiegu usunięcia tego zęba. Zabieg ten jest bardzo wskazany, ponieważ ryzyko posiadania nieprawidłowo wyrżniętej ósemki jest naprawdę ogromne.