Jak-skutecznie-leczyc-paradontoze

Jak skutecznie leczyć paradontozę? Poznaj odpowiedź

Profilaktyka

Wraz z wiekiem i starzeniem się ciała człowieka dotykają różnego rodzaju choroby. Wiele z nich związanych jest z zębami, czego doskonałym przykładem jest paradontoza. Jak się jednak okazuje, jest kilka dość skutecznych metod walki z tą przypadłością. Czym zatem jest ta choroba, a także jak można sobie z nią poradzić? Jak skutecznie leczyć paradontozę?

Czym jest paradontoza?

Zanim przejdzie się do tego, jak można skutecznie pomóc sobie w walce z paradontozą, najpierw trzeba się dowiedzieć, czym ta przypadłość tak w ogóle jest. Jest to choroba, która charakteryzuje się występującymi stanami zapalnymi przyzębia. Nieleczona może nawet doprowadzić do rozchwiania się zębów, a w efekcie tego do ich utraty. Z jakiego powodu ludzie zostają dotknięci tą chorobą?

Głównym jej winowajcą jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Z każdym posiłkiem na zębach osadzają się resztki pożywienia, które jeśli nie zostaną w miarę szybko usunięte, mogą odłożyć się na płytce nazębnej. Złogi bakterii i grzybów spowodują powstanie charakterystycznego osadu. Ten z kolei pod wpływem śliny zacznie zamieniać się w kamień nazębny. Z biegiem czasu kamień ten stanie się głównym przyczynkiem do powstawania paradontozy.

Sposoby kuracji paradontozy

Jak zatem widać, jest to naprawdę poważna choroba, której nie można zignorować. W skrajnych przypadkach może oznaczać nawet utratę zębów. Jakie są zatem skuteczne metody walki z tą przypadłością? Czy są jakieś sprawdzone metody radzenia sobie z nią?


Metoda leczenia tej choroby zależy tak naprawę od stopnia jej zaawansowania. W przypadku początkowej fazy stomatolog usunie jedynie nagromadzony kamień nazębny, a także zaleci odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli jednak paradontoza znajduje się w zaawansowanej postaci, wtedy konieczne stanie się znacznie bardziej złożone leczenie w postaci leczenia chirurgicznego. Leczenie chirurgiczne paradontozy polega w pierwszej kolejności na usunięciu chorych tkanek, a następnie na próbach ich zregenerowania.


W skrajnych przypadkach może dojść do cofania się dziąseł, co spowoduje odsłonięcie szyjek zębów. Obudowa dziąseł w tym wypadku jest niezwykle trudna, więc leczenie najczęściej sprowadza się do usuwania kamienia nazębnego, a także do wygładzania powierzchni korzeni.

Zapobieganie paradontozy

Jak zatem widać po powyższym opisie, leczenie paradontozy jest zadaniem naprawdę trudnym i skomplikowanym. Nic więc dziwnego, że specjaliści zalecają, aby zamiast leczyć, zapobiegać powstawaniu tej choroby. Jak jednak można się zabezpieczyć przed jej pojawieniem się? Kluczowe w zakresie zapobiegania paradontozie jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Niezwykle ważne jest to, aby regularnie czyścić zęby, a także usuwać z trudno dostępnych miejsc kamień nazębny. Oczywiście podstawą w tym wypadku jest mycie zębów dobrze dobraną szczoteczką do zębów, lecz oprócz tego poleca się nitkowanie zębów nicią dentystyczną, a także stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej. Pozwoli to zachować zęby w odpowiedniej formie i zapobiegnie powstawianiu paradontozy.