Jak-czesto-mozna-robic-rtg-zebow

Jak często można robić rtg zębów?

Profilaktyka

Rtg zębów to inaczej po prostu prześwietlenie albo zdjęcie rentgenowskie. Wykonuje się je po to, by zobaczyć, jak dokładnie przebiegają korzenie zębów oraz kanały, które są ukryte w dziąsłach. Promieniowanie rentgenowskie przenika przez tkanki miękkie, więc dzięki niemu można zdiagnozować niektóre choroby zębów i jamy ustnej oraz przygotować się do zabiegów takich jak ekstrakcja zębów. Jak często można robić rtg zębów?

Rtg zębów – co to jest?


Rtg zębów, czyli po prostu prześwietlenie wykonuje się po to, by ocenić stan zębów i tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to badanie radiologiczne, które nie jest obojętne dla zdrowia. Jak łatwo się domyślić podczas wykonywania takiego prześwietlenia promieniowanie działa nie tylko na same zęby, ale właściwie na całą głowę.

Stąd właśnie biorą się wątpliwości, co do tego jak często można robić rtg zębów. Tutaj możemy rozwiać wątpliwości. Są dwa rodzaje badania radiologicznego zębów. Pierwsze z nich polega na wykonaniu zdjęć pojedynczych zębów. Takie prześwietlenie wykonuje się punktowo, by było ono związane z jak najmniejszą ekspozycją na promieniowanie. Czasami potrzebne jest jednak zdjęcie, które obrazuje całą jamę ustną.

Badanie to polega na wykonaniu pantomogramu, który czasami nazywany jest też zdjęciem panoramicznym. Takie badanie wiąże się z większym promieniowaniem, niż w przypadku badania pojedynczego zęba. Warto jednak zaznaczyć, że współcześnie wykonuje się rtg przy pomocy technologii cyfrowej. Dzięki temu potrzebna jest dużo mniejsza ilość promieniowania rentgenowskiego, niż w przypadku starych zdjęć na kliszy. Oznacza to, że współczesne badania są dużo bardziej bezpieczne, niż były one za czasów naszych dziadków i można je wykonywać dużo częściej bez obaw o konsekwencje zdrowotne.

Kiedy zrobić zdjęcie rtg zęba?


Z racji tego, że badanie rentgenowskie nie jest całkowicie bez wpływu na stan zdrowia, to wykonuje się je wyłącznie na pisemne skierowanie lekarza. Nie powinno się wykonywać go, jeśli specjalista go nie zlecił. Jeśli więc chcielibyśmy znaleźć najlepszą odpowiedź na pytanie o to, jak często można robić rtg zębów, to odpowiedź jest prosta – tak często jak zaleci to lekarz stomatolog zajmujący się leczeniem. Zwykle rtg wykonuje się w poniższych przypadkach:

  • w diagnostyce stopnia zaawansowania zmian próchnicowych,
  • w diagnostyce urazów mechanicznych zębów. Na zdjęciu będą widoczne ewentualne ukruszenia, złamania albo ewentualne braki w uzębieniu.
  • przed planowanym leczeniem endodontycznym. Na zdjęciu rentgenowskim są widoczne kanały, więc stomatolog zna ich przebieg oraz strukturę. Tylko dzięki tej wiedzy może on przystąpić do leczenia.
  • w sytuacji powikłań po leczeniu endodontycznym (np. narzędzia, które utkwiło w kanale),
  • przed planowanym leczeniem protetycznym,
  • przed zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej (np. ekstrakcją),
  • w diagnostyce stanów zapalnych i chorób dziąseł,
  • w celach kontrolnych – badanie może pokazać, czy leczenie było skuteczne oraz, czy wymagane jest podjęcie dodatkowych działań.