jak-leczyc-suchy-zebodol

Jak leczyć suchy zębodół? Przedstawiamy metody kuracji.

Chirurgia Stomatologiczna

Ekstrakcja zęba, czyli inaczej mówiąc jego wyrwanie z powodu np. zbyt dużego uszkodzenia próchnicą, to nie koniec nieprzyjemności, które mogą dotknąć pacjenta. Od czasu do czasu po takim zabiegu pojawia się tzw. suchy zębodół, który może sprawić naprawdę sporo kłopotu. Jak leczyć suchy zębodół, jakie są powody jego powstawania, a przede wszystkim jak się zabezpieczyć, aby się on nie pojawił?

Suchy zębodół – przyczyny powstawania

Zanim przejdzie się do tego, jak leczyć suchy zębodół, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czym on jest, a także jakie są przyczyny jego powstawania. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?


Suchy zębodół może pojawić się po 2-4 dniach od wyrwania zęba. Jest to sytuacja, podczas której w miejscu po zębie nie powstaje wypełnienie w postaci skrzepu, które zabezpieczałoby tkankę. Dość często w miejscu skrzepu pojawia się szaro-brunatna masa o nieprzyjemnym zapachu, która również nie jest pożądana.


Jakie są jednak przyczyny powstawania takiej przypadłości? Najczęściej jest to efekt nieumyślnego wypłukania lub rozpuszczenia skrzepu, co jest spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej w czasie pierwszych kilku dni po ekstrakcji zęba. Jak mówią statystyki, taki problem spotyka do 5 % pacjentów. Najczęściej są to osoby po 40 roku życia, a szczególnie narażone są kobiety.

Leczenie suchego zębodołu

Jak więc widać po powyższym opisie, przypadłość ta to na pewno nie jest nic przyjemnego. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak leczyć suchy zębodół. Czy jest jakaś skuteczna metoda na to, jak sobie z tym problemem poradzić?


Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że suchy zębodół sam się nie zagoi i jeśli tylko taki problem powstanie, z dnia na dzień stawać się będzie coraz poważniejszy. Konieczna jest więc w tej sytuacji wizyta u stomatologa. Tam, po zdiagnozowaniu problemu, lekarz przystąpi do przeprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Na czym będzie ono miało konkretnie polegać? Na samym początku przeprowadzone zostanie niezwykle dokładne oczyszczenie rany, aby nie była ona zanieczyszczona w choćby nawet najmniejszy sposób.

Gdy rana będzie już idealnie czysta, następnie stomatolog aplikuje specjalny środek, który zapobiega rozpadowi skrzepu. Dodatkowo podawany jest silny środek znieczulający oraz przeciwbólowy. Na koniec zębodół zabezpieczany jest specjalnym opatrunkiem, który ma zapobiegać ponownemu uszkodzeniu skrzepu.

Jak zapobiegać powstawaniu suchego zębodołu?

Skoro już wiadomo, jak leczyć suchy zębodół, warto się teraz dowiedzieć, jak w ogóle nie dopuścić do takiej przypadłości. C należy zrobić, aby po ekstrakcji zęba wszystko zagoiło się w odpowiedni sposób i nie doszło do powstania suchego zębodołu?


Jeśli chce się uniknąć tego typu problemu, przede wszystkim należy uważnie słuchać zaleceń stomatologa po wyrwaniu zęba. Jeśli postępować się będzie według jego zaleceń, taki problem nie powinien mieć miejsca. O czym więc trzeba koniecznie wiedzieć?

Przede wszystkim powstrzymać się trzeba od jedzenia i picia na minimum dwie godziny po zabiegu. Co więcej, odradzane jest spożywanie ciepełko jedzenia i picia przez około dobę po zbiegu. Dodatkowo zaleca się unikać pokarmów twardych i trudnych do gryzienia. Oczywiście odradzane jest także picie przez słomkę.